Споделеното пътуване няма да бъде забранено, увери председателят на Транспортната комисия в Народното събрание Настимир Ананиев в предаването „Тази сутрин“ по bTV.
Предложението е контролните органи от Държавна агенция „Автомобилна администрация“ (бившето ДАИ) да имат правомощия при проверка да изискват сведения от присъстващите трети лица, обясни той.
ДАИ не може да спира обикновени коли, а се занимава с хората, които извършват търговска дейност и превозват пътници и товари като част от бизнес.
Трябва да разделим двете неща – държавата се опитва да намери начин да се бори с хората, които развиват незаконна търговска дейност, превозвайки пътници и товари. Споделеното пътуване е инцидентно, всеки е пътувал с приятели до морето, посочи той. Въпросът е има ли търговски елемент, правят ли го с цел печалба, каза Ананиев.
Галя Топалова, председател на Националното сдружение на автобусните превозвачи, коментира, че промените не се правят, за да удовлетворят желанието на автобусните превозвачи. Говорим и за БДЖ, за целия превоз на пътници. В момента има микробуси, които си пътуват всеки ден. Това, че законът не може да ги спре, е друг въпрос, но това не е споделено пътуване.
За съжаление в момента в закона няма механизъм да се различи един човек, който всеки ден пътува до дадено място и вози с леката си кола хора, от друг, който инцидентно е превозил няколко души. Според нас това разкрива голямо поле за злоупотреби, каза Димитър Карагегов, програмен мениджър на Българско либертариантско общество. Оправданието на държавата: „Дайте ни възможност да тормозим всички, но ние ще тормозим само лошите, не минава“, заяви той.
По думите му регламентирането от държавата транспортирането да се извършва от лицензирани превозвачи е извършено по времето, когато „още сме пишели на пишещи машини“. Вече има интернет и можем да се организираме по много по-добри начини. Вместо бизнесът да приеме тези нови технологии, той се среща с министъра и иска групите за споделено пътуване да бъдат забранени и филтрирани, каза Карагегов.
Топалова контрира, че „това вече става анархия“. Както ние си плащаме данъците, така и вие трябва да си ги плащате, посочи тя.
Според Карагегов тези дейности трябва да се регламентират, а не да се забраняват.
Вижте целия разговор във видеото.