От седмица работници разглобяват паметника пред НДК в София, за да го обезопасят. Чака ли същата съдба и другите монументи, построени преди 30 години по случай 1300-годишнината на България? Най-големият от тях се извисява над Шумен.

Във втория ден от Байряма монументът над Шумен, който увековечава най-значимите събития и владетели от Първата българска държава, се посещава най-вече от турски туристи. „Ако бях фотограф, щях да направя хиляди снимки. Има много детайли. Бих искал да знам какво значи всеки един от тях. Но няма достатъчно информация”, казва д-р Невзат Оан от Истанбул.

Салви идва от Канда. Тя е внучка на изселник от Шумен, който е бил кранист на този строеж. „Хубави са фигурите. Дядо ми е помагал да се правят. Преди 20 години май е било? Това е всичко, което знам”, споделя 14-годишното момиче.

Всъщност паметникът е построен преди 30 години и оттогава не е ремонтиран основно. Властите в Шумен се притесняват, че скулптурите може да започнат да се разпадат. Преди 6 г. се е отчупил гранитният крак на коня на Хан Аспарух.

„Най-вече фугите, които са между отделните елементи на скулптурните тела, би следвало да бъдат запълнени и да дадат устойчивост на този паметник на културата за мен”, коментира Добромир Жеков, Общинско предприятие за туризъм.

За Министерство на културата обаче това не е паметник на културата. Затова община Шумен апелира директно към кабинета. Трябват милион и половина лева за саниране и така монументът няма да последва съдбата на недолюбвания паметник пред НДК. Откакто съществува, паметникът над Шумен е посетен от почти един милион чужди туристи.