Лекарите и специалистите по здравни грижи у нас намаляват застрашително. Това показа анализ на институт „Отворено общество”. Малкият брой млади попълнения няма да може да компенсира пенсионираните през следващите две десетилетия.
В същото време лекарите между 30 и 39 години са по-малко от 40% от тези във възрастовата група на 40-49 годишните или между 50 и 59 годишните. Емиграцията сред медицинския персонал в момента е около 5%. Основно заминават анестезиолози, патолози, кардиолози, ендокринолози. 13% от анкетираните заявяват намерение да си търсят работа в чужбина през следващите две години. Заплатите, които очакват в чужбина са от 2 300 до 5 хиляди евро.
Само от началото на годината 256 лекари са напуснали България, като 32 от тях са се дипломирали току-що. Общо за миналата година са емигрирали 507 медици. По думите на заместник - председателят на Българския лекарски съюз д-р Юлиян Йорданов очаква се броят им да нараства. Той добави, че според прогноза на Европейския съюз до 2020 година се очаква в ЕС да има дефицит на квалифицирани кадри в здравеопазването в размер на около 2 млн. души.
Данните бяха изнесени на кръгла маса „Човешките ресурси в здравеопазването - състояние, миграция и ефекти за здравната система.” По време на форума стана ясно, че млади специалисти на възраст между 31 и 45 години от специалностите „Обща медицина” или „Анестезиология” най-често търсят работа в чужбина и напускат България. Това установило проучване сред 1 000 лекари в страната, направено в периода септември - октомври 2011 година, каза Боян Захариев от Институт „Отворено общество”.
По думите на Захариев основният мотив за напускането на България е по-високото заплащане в чужбина (70% от лекарите), следва „по-добри условия за работа” (за 40% от анкетираните). Най-предпочитаните за работа държави в лекарското съсловие са Великобритания, Германия и Франция.