В продължение на четири години една майка не получава полагащото й се обезщетение за отглеждането на дете заради лошите сметки на работодателя си.

Майката на Симона Искра Илчева чака да получи парите, които смята, че й се полагат за отглеждането на дъщеря й. Младата жена излиза по майчинство и очаква две години да взима поне по 240 лева на месец или общо около 6000 лв. Пари взема само за първите 45 дни.

„Единствената сума, която съм взела за моето дете за тия четири години, е към 320 лв.”, обясни тя. Следва една година, в която Искра се опитва да разбере защо, след като е работила и се е осигурявала, не получава обезщетение за отглеждането на детето си.

Майката подава жалба към Националния осигурителен институт. Въпреки едномесечния срок, отговор така и не получава. „Отивам на гишето и всеки казва „Изчакайте, за какво става въпрос?”, аз всеки път обяснявам, че съм подала документи за майчинство, но не получавам обезщетение. Отговорът в „В момента се води разследване – изчакайте”, разказа тя.

„Аз не можах да открия нищо кой знае какво по различно освен тази информация, която е публична и излиза в регистъра - осигуровките й, т.е. обезщетението й за майчинство, е начислено, но не е било изплащано”, обясни адвокатът на Искра Екатерина Динова.

Преди да роди Искра работи като сервитьорка. Фирмата, в която е назначена обаче, е в списък за съмнения за злоупотреби. От НОИ издирват собствениците и документацията. Междувременно е спряно изплащането на обезщетения на всички служители.

Фирмата, в която Искра е работила, вече е фалирала, а собствениците са направили нова. На посочения адрес в Търговския регистър екипът на bTV не успя да намери никого. Никой не отговори и на телефонния номер, посочен за връзка. От НОИ също не могат да открият собствениците на фирмата и твърдят, че са „в обективна невъзможност да преценят осигурителните права" на Искра.

„„Последното изречение в моята жалба гласи следното - трябва да се вземе предвид, че изчисляването и изплащането на обезщетения се изчисляват на база на изплатеното или начисленото месечно възнаграждение, при което работниците и служителите не носят отговорност за неплащането от страна на работодателя на дължими вноски към ДОО”, обясни адвокат Динова.

В началото на септември Народното събрание отхвърли промени в Наказателния кодекс, предвиждащи криминализиране на неплащането на осигуровки. От 10 години синдикатите настояват за тази промяна.

„Задържат се, крият се пари, не се плащат истинските стойности - това за нас е изключително опасно обществено явление, към което трябва да се подходи с цялата строгост на правната ни система, включително и да се криминализират деянията, които подронват авторитета и стабилността на осигурителната система”, коментира адвокатът по трудово право Чавдар Христов от КНСБ.

Едва след като от НОИ открият собствениците и проверят документите на фирмата, Искра ще може да получи полагащото й се обезщетение. „Поне да ми бяха давали по 240 лв., защото моето дете трябва да яде нещо, те не ми дадоха и тези. Не знам кой е виновен, фирмата ли, държавата ли, но в крайна сметка детето е гражданин, трябва да си получава парите”, обясни майката.