26-и ден на протести. Епицентър на недоволството в София отново стана площад "Независимост". Времето обаче се оказа фактор, който разколеба голяма част от протестиращите в столицата.
Въпреки това много хора изпълниха пространството между Президентството и Министерски съвет като блокираха движението. Малко след 20 часа демонстрантите се отправиха традиционно към сградата на Народното събрание, подминаха я и оттам през Орлов мост избраха да продължат към хотел "Плиска".
Така за трета поредна вечер хиляди демонстранти се отправиха по булевард "Цариградско шосе". Шествието се движи и по двете пътни платна, а демонстрантите носят националния флаг, знамето "Свобода или смърт" и плакат "България каза: Ореширски, върви си!"
Протестиращите се спряха за момент пред Полиграфическия комбинат, клекнаха и заедно се изправиха поетапно в т.нар „мексиканска вълна”. Изправяйки се, събралите се недоволни граждани скандираха „Оставка”. След това повечето от тях се отправиха обратно към Орлов мост.
Преди това, пред МС, хората изразиха подкрепа към изявлението на президента Росен Плевнелиев. Знамето, окачено на сградата на бившия Партиен дом, бе паднало от дъждовете и протестиращите изтълкуваха това като символ - за скорошно падане на управляващите.
Самите протестиращи традиционно развяваха във въздуха български знамена. Полицейското присъствие в района бе засилено. От МВР обявиха, че към 20 часа броят на гражданите, събрали се на Ларгото, е бил около 3000.
Демонстрантите обмислят навлизането на протеста в нова фаза от сряда. Идеята е хората да започнат с окупация на периметъра около на Народното събрание, а от вечерта да започнат да нощуват на палатки на жълтите павета, за което били получили разрешение.
Протести и в други градове
Десетки пловдивчани се събраха в 18.30 часа пред сградата на общината, също на протестна акция. Те преминаха на шествие по главната улица на града, скандирайки обичайните лозунги „Оставка” и „Мафия”. Преминавайки, те иронично аплодираха хората в кафенетата заради липсата им на съпричастност.
Десетки граждани на Пазарджик се събраха също пред общината на поредния протест срещу правителството. Те се отправиха на шествие, което премина през централния булевард „България”, улица „Екзарх Йосиф”, площад „Константин Величков” и завърши пред паметника на Васил Левски в Пазарджик. Около 20 полицаи охраняваха протеста, а шествието се предвождаше от полицейски автомобил.
За поредна вечер и недоволни жители на Благоевград протестираха срещу назначаването на Муса Палев за областен управител и срещу правителството на Пламен Орешарски. Недоволните граждани заявявиха, че няма да се откажат от исканията си и тъй като на регионално ниво „няма какво повече да направят”, смятат в следващите дни да се включат и да подкрепят протеста в столицата.
От Хасково до София пеша
На протестен поход срещу властта от Хасково към София потегли тази вечер бившият начален учител Георги Маринов. 51-годишният мъж, който е трудоустроен заради тежко заболяване, е решен да измине 220-километровото разстояние пеш - с 20-килограмова раница на гърба, в която има само най-необходимото - вода, малко сухари, спален чувал и животоспасяващи лекарства.
„Който го е страх от мечки, не ходи в гората. Тръгвам пък каквото ще да стане. Изобщо не им пука за това хората как преживяват, как живеят и т.н. Въпреки че в последно време взеха много да афишират, че едва ли не са най-добрите, най- социалните и най- много се грижат за тях, обаче всъщност абсолютно нищо не правят”, смята мъжът.
Крайната спирка на Маринов е парламентът в София, където в петък се надява да пие кафе с протестиращите.