Много е страшно, когато министър-председателят на една държава каже „Аз нямам приятели”. Това мнение сподели известният бизнесмен Красимир Стойчев в студиото на „Тази неделя”. По думите му, ако последните няколко премиери на България се бяха съветвали с хората от бизнеса, вероятно са щели да получат „много повече акъл и ноу-хау”.

Стойчев, чието име нашумя в годините на прехода, коментира, че през първите години след краха на комунизма у нас са крали „всички и никой”. По думите му обаче „най-голямата кражба е на политическата класа”, която не е управлявала адекватно. „Когато си сравнително беден и искаш бързо да спечелиш пари, правиш глупави неща”, посочи Стойчев.

Като пример той даде приватизацията, която и по времето на Жан Виденов, и по времето на Иван Костов, следвала „една нишка от идиотизми” – била направена без работеща банкова система, нямало юридическа рамка за частния бизнес, липсвала и визия за това как ще функционират предприятията след смяната на собствеността.

Красимир Стойчев каза още, че заради политиците ни страната е натрупала значителни пропуснати ползи при закъснялата приватизация на БТК и „Булгартабак” и при плащането на външния дълг в пълния му размер. В отговор на въпрос, бизнесменът каза, че името на човека, заради който е станало последното, ще е тайната на прехода, която ще сподели един ден с децата си.

По думите му както конспиративните планове за разбиването на България, така и прословутите партийни куфарчета с пари са мит.

Според него е много удобно един или друг (силов) бизнесмен да понесе цялата вина, когато грешките всъщност в държавата, политиците и институциите. „Като ги няма от 10 години, държавата цъфнала ли е?”, запита Стойчев.

По думите му България със своя БВП по 52-3 млрд. долара е близко до мащабите на голяма компания и би трябвало да е лесна за управление. Въпреки това, „държавата може да е добър мениджър само ако вземе добри мениджър във фирмите, които управлява”.

По темата „реиндустриализация”, Красимир Стойчев посочи, че ако държавата нареже фалиралия „Химко-Враца” за скрап, ще успее да спаси част от парите, вложени в комбината. Той е скептичен за шансовете производството да бъде възобновено.

В края на разговора бизнесменът сравни българското общество със софтуер, който, веднъж инсталиран, трябва да се надгражда. Вместо това сме изтрили поколението от преди 9 септември, тези от преди 10 ноември, а това след тях не може да се ъпгрейдне, защото не е в България, каза Стойчев.