Възпоменателна книга за президента Желю Желев е отворена в сградата на Президентството на „Дондуков” 1. Граждани, политици и дипломати могат да споделят посланията си във връзка с кончината на първия демократично избран държавен глава на Република България.
Книгата за съболезнования е в Президентството до 19:30 часа в събота, ще бъде и в храм-паметника „Св. Александър Невски” в неделя по време на поклонението.
Чуждите дипломати и граждани преди политичесикя елит първи изразиха своите съболезнования за загубата на пъривя демократично избран президент на България.
Йорданка Слабакова е лице познато от февруарските протести. Малцина обаче помнят, че през 1993 г. тя обяви гладна стачка в подкрепа на президента Желев, за което първият български демократично избран президент отива на крака в жилището й да я моли да се откаже от опасното начинание. „Той ми каза тогава: „За мен никой не е правил това, което ти направи, в целия свят, благодаря ви много, но вие имате тежка форма на диабет и сте поетеса - недейте да гладувайте, защото за вас е много опасно”. Аз отговорих, че ще сатчкувам до изчезването на последната палатка пред президентството и стачкувах точно 23 дни”, спомня си Йорданка Слабакова.
Първи в книгата писа турския посланик. „Ние изразяваме дълбоки съболезнования. Президентът Желев беше визионер, изключителен пример за уникален лидер, който се застъпваше за универсалните човешки права и свободи на хората в България и добър приятел на българо-турските отношения”, коментира Сюлейман Гьокче.
„Този ден е тъжен за България. От името на Република Кипър предавам съболезнования на семейството и подчертавам необходимостта от такива лидери и за България, и за света”, заяви посланикът на Кипър Ставров Амвросиу.
„Президентът Желев ще бъде запомнен с посвещаването на живота си да бъде укрепена демокрацията в България в много чуствителни моменти от историята на страната”, каза мароканският посланик Латифа Ахарбаш, след като написа своето послание в книгата за съболезнования.
В първия час във възпоменателната книга писаха само чужди дипломати.
За поклонението в храм-паметника „Св. Александър Невски” в неделя ще пристигнат най-вече лидери на балканските държави. От Министерството на външните работи потвърдиха присъствието на президентите на Македония, Албания и Косово, председателят на Председателството на Босна и Херцеговина, бившият държавен глава на Румъния Емил Константинеску, бившият председател на ВНС в Турция, както и началникът на кабинета на президента на Полша.