България си каза последно сбогом с първия демократично избран президент д-р Желю Желев. Той почина на 79 години.
Висши държавници и стотици граждани отидоха в катедралния храм „Александър Невски", за да почетат паметта на човека и политика.
Д-р Желю Желев бе изпратен с военни почести. Почетната гвардейска част внесе ковчега с тленните останки, камбанен звън огласи притихналия площад пред църквата.
Родни държавници, без значение на политическата си принадлежност, трима български и четирима президенти от балкански държави се простиха с човека, символ на една епоха.
Преди това в „Александър Невски” беше отслужена панахида в памет на жертвите на комунизма. Датата 1 февруари е ден за почит по предложение на Желю Желев и Петър Стоянов.
Поклон
Въпреки скромността и нежеланието на Желев да приеме привилегиите на държавен глава приживе, поклонението беше извършено с пълен военен церемониал от 72-ма гвардейци и оркестър.
Стотици представители на политическия елит от последните 25 години изпратиха първия демократично избран президент. Сред тях и тримата български президенти от годините на прехода и четирима държавни глави от Западните Балкани.
„Президентъ Желев беше такъв, какъвто е българският народ - толерантен, скромен и достоен във всяко свое действие”, заяви в словото си действащият държавен глава Росен Плевнелиев.
„Всъщност, за разлика от повечето интелектуалци, д-р Желев написа книгата, публикува я и в известен смисъл изми лицето на българската интелигенция, по-голямата част от която охотно прислужваше около масата на Тодор Живков”, коментира президентът Петър Стоянов (1997-2002 г.).
„Ние сме спорили, говорили сме по различни въпроси, но това са били толерантни спорове, което беше в основата на една политическа култура, която не получи шанс в годините след д-р Желев”, каза Георги Първанов, президент в периода 2002-2012 г.
Приятели и опоненти
На поклонението дойдоха и негови приятели, и опоненти през годините.
„Аз познавах Желю още преди промените, „Фашизмът” беше книга, която четях на гостите си. Неговият принос е безспорен”, заяви бившият министър-председател от 1991-1992 г. Филип Димитров.
„Като че ли не революцията изяде децата си, а децата изядоха бащата на революцията”, каза бившият служебен министър-председател Ренета Инджова.
„Човек, който винаги съветваше, без да се натрапва, но всичко, което казваше, беше сериозно, на място, навреме”, сподели настоящият премиер Бойко Борисов.
В храма „Александър Невски” дойде и бившият монарх и министър-председател на България от 2001 г. до 2005 г. Симеон Сакскобургготски. „Посрещна ме, когато се завърнах след 50-годишно изгнание, и след това трябва да кажа, че имахме отлични взаимоотношения и дори се шегувахме много пъти именно по темата република или монархия”, сподели той.
При изпращането на президента Желев бяха припомнени думите му, че най-големите достойнства на българите като млада демокрация пред света са две - мирният преход и етническата толерантност.
Сбогом от семейството
Освен държавници в храма дойдоха и много хора, които не са познавали д-р Желев лично. Последна почит отдадоха и негови приятели и съратници, които помнят пътя му от написването на прочутата му книга „Фашизмът" до влизането му във властта.
„Човек с мисия", „никога не свикнал с почестите на поста си" - така го описват най-близките му. „Изключително скромен”, „честен" и „отдаден на каузата на демокрацията" - така близки и познати ще запомнят президента Желю Желев.
„За мен беше роднината, вуйчото, добрият човек, почтенният, близкият”, сподели на влизане в храма племенница на д-р Желю Желев Жулиета Тодорова.
25 години след демократичните промени поклонението пред президента Желев събра отново на едно място негови приятели и сподвижници, с някои от които дори често са спорили.
„Грешка ни беше, че не го слушахме много много, защото се правехме на големи демократи”, призна Венцеслав Димитров.
„Видях го за първи път на тези стълби, а днес видях как го внасят през тези стълби, но Желю е символ на стълбата - как бедното дете от Веселиново може да се качи по всички стълби и да стане президент”, посочи Мирослав Севлиевски.
Където е написана книгата „Фашизмът"
В родното село на съпругата на д-р Желев, където той написва книгата „Фашизмът", също си спомнят за дисидента.
„Даже съпругата му не се зарадва, когато той стана президент. Тука тя стоеше, ние тука и когато съобщиха, че го избират за президент, ние се разплакахме всички. Тя даже каза: „То, ако е хубаво нещо, няма на Желю да го дадат президентството”, спомня си Иванка Тодорова, която е приятелка на семейството.
Само преди седмица Желю Желев е бил в селото при приятелите си и е обещал отново да се върне след 10-тина дни.
Погребението ще бъде в понеделник
Погребението на д-р Желю Желев ще бъде в понеделник, 2 февруари. Семейството иска церемонията да бъде скромна и в много тесен кръг.