От 14 живи днес митрополити 11 са били агенти на Държавна сигурност. Девет от тях са донасяли на Шесто управление. Само за трима в архивите липсват документи за съпричастност към службите. Това са Николай Пловдивски, доростолският митрополит Амвросий и ловчанският Гавриил.
От тези, които отговарят на изискванията за възраст и стаж за патриарх само Гавриил изглежда далеч от българската политическа полиция и разузнаването.
„Всичко беше направено така, че ако не те одобрят, те ти пречат във всичко. Искаха да ми покажат, че без тях аз не мога нищо. Не да ти предложат, а да те счупят... да ти покажат, че без тях не можеш и имаш нужда от тяхната всемогъща помощ,” спомня си Гавриил.
Личните и работните дела на митрополитите в по-голямата им част са унищожени. Особено папките, събирали донесенията към Шесто управление на Държавна сигурност. Според комисията по досиетата към него са работили варненският Кирил с псевдоним Владислав, врачанският Калиник - Велко, сливенският Йоаникий като Кирилевич, старозагорският Галактион е Мишо, видинският Дометиан - Добрев, Игнатий Плевенски - Пенев и търновският Григорий - известен за държавна сигурност като агент Ваньо.
И така, митрополит Йоаникий Сливенски казва, че не знаел, че има досие и е със спокойна съвест. Кирил пък казва, че се е покаял отдавна. „Не е вярно, това са уйдурми,” според Йоаникий.
„Принуда да ме правят агент не е имало, аз съм имал свои разбирания, виждания, така както пише в Библията, всяка власт е от Бога, ние сме били длъжни да сме в синхрон с държавността за доброто на народа,” признава Калиник. „За никого не съм донасял нещо лошо, напротив, бях възпрепятстван да ръкополагам някои свещеници, но аз поради своя обет и служение като владика на своя глава направих съответните свещеници.”
От работата в Шесто са оцелели само папки на Дометиан и на русенския Неофит, като в документите на Неофит е записано изрично, че е бил силно привързан към църквата и не е бил активен в помощ на службите. Няма лични донесения, не е взимал и пари, не е и повишен заради държавна сигурност.
Какво другите са донасяли на Шесто управление вече никой не може да разбере, защото делата им са унищожени още през 1990 г. Останали са някои дела и псевдоними към разузнаването, ползвани, когато митрополитите са били на работа в чужбина. Такива имат Кирил, Натанаил, Игнатий, Симеон и Йосиф.
Според наместник-председателя на Светия синод митрополит Кирил Варненски няма значение кой от архиереите от Светия синод има досие и кой не:
„За нас всички са архиереи, ръкоположени са по канонически начин. С всички изисквания на каноните и устава, те са архиереи на Българската православна църква.”
И според Гавраиил „в момента не можем да искаме оставка на 11 души. Това е невъзможно. Ако бяха двама-трима... Синодът трябва да остане единен и да се реши това нещо така, че да има полза, но да не рушим Църквата.
Светият синод на Българската православна църква се събира на заседание тази сутрин. То е част от зимната сесия на синода, започнала на 14 ноември. Тогава синодът реши, че крайният срок за организирането на патриаршеския избирателен събор е до 6 март догодина.