Граждани застават пред багери за да защитят кварталната си градинка. Жители на столичния квартал Слатина водят дълга битка с частен инвеститор, който смята да построи блок на мястото на детска площадка в района.

От няколко месеца тези деца гледат градинката, където са играели през ламаринената ограда. В началото на август собственикът на имота огражда площадката с намерението да започне строеж. Хората от квартала излизат на протести и го спират. Преди два дни багерите идват отново.

„В 6:20 сутринта спирахме багера, който беше тръгнал към площадката да извършва строителни дейности. Спряхме го, полиция, работници, така ние, имаше доста конфликтна ситуация”, обаясни Мария Бояджиева, жител на квартал "Слатина".

Сред събралите се граждани е и експертът от центъра за изследване на демокрацията Тихомир Безлов. От години той и съседите му водят битка за площадката, на която са израснали децата им. „Тук е било квартал с къщи като тази и те са отчуждени през 72 година и е построен този блок, заедно с този блок е построена първата детска площадка, има снимки на хората тук от 70-те години, края на 70-те години как е била тук”, заяви Безлов.

„Това е градинката, където хората почиват, възрастните почиват, децата си играят. И всеки ден, идвайки си от детската градина те питат кога ще си влезем в детската площадка”, допълва Мария Бояджиева.

Кварталната градинка днес е частна собственост. Като част от активите на общинско предприятие тя е приватизирана още в края на '90-те. Следват няколко промени на собствеността на имота.

„Тука искат да отнемат нещо чрез далавери, защото ние имаме и молби към Цацаров”, посочи Георги. „Това е един частен терен от 99 година и факт е, че СО няма никаква вина за това нещо и факт е, че в момента тази територия продължава да бъде зона за строителство на жилищно строителство. Никога това не е било детска площадка. Съжалявам, понякога, когато се казват такива истини на хората не им харесва, но факт е”, категорична е Антоанета Апостолова, кмет на Район "Слатина"

„С помощта на служители, чиновници и така нататък се прехвърлят 12:03 и накрая изниква една ситуация, при която ни казват според закона това не е градинка, това си е частно и ние, съответно нищо не можем да направим за вас”, коментира Безлов

Нищо не може да направи и инвеститорът, чийто проект, според него е блокиран. В полза на квартала той изгражда нов трафопост и нова детска площадка. Според гражданите тя е прекалено далеч от дома им и настояват за старата градинка. Майка заявява, че за да стигне до там трябва да хване автобус.

„Този опит популистки да се каже, че всички имат права да се оплакват от какво ли не, къде ли не и по какъв ли не начин е крайно опасен за обществото, ще има трайни и опасни негативни последици. Тука трябва да се действа решително и от раз. Ако се приеме, че гражданите имат право да изказват и мнения за това къде и как да се строи оттук нататък трябва да съборим целия закон за устройство на територията и да създадем нов”, е мнението на инвеститора арх. Венцислав Дучев.

След протестите на хората от квартала от Общината изготвят две работни групи, които да намерят компромисно решение както за гражданите, така и за инвеститора. Предложенията им са отхвърлени.

„Тези предложения са крайно неподходящи, предложенията, които аз направих не можаха да се реализират. Общината с тези свои действия не е показала, че има намерение да замени имота, напротив, решила е, че това е начин да си поднови имиджа пред гражданите”, добавя той.

Инвеститорът се кани да заведе иск за пропуснати ползи, заради замразения си проект. Гражданите пък категорично заявяват, че ще се борят за градинката си. „Ние тук живеем така, че тук ще бъдем. Няма как. Сутринта, през нощта - ставаме, проверяваме, идва ли багер, няма ли багер, в 6 ставаме излизаме, един по един, и така, събираме се и от 6 часа дежурим, едва ли не от през нощта ние сме тук”, коментира Бояджиева.

В опит да запазят зелените площи пред дома си преди месец и жители на столичния квартал Младост излязоха на протест. Към момента строежът там е в ход. „Аз направих някакъв опит да преброя градинките, които са загубени от 2000 година, вероятно е частичен. Значи някъде между 65-70 са, нали като тази Една от идеята е тези хора да се обединят, защото градинка по градинка”, е мнението на Безлов.

„В случая няма абсолютно никакъв обществен интерес - това е една стара патардия на тези обезумели хора от квартала. Тука става въпрос за явен рекет срещу бизнеса, става въпрос за платени зелени човечета. Ако вие сте решили, че става въпрос за слънцето, децата и въздуха, само ще ви кажа, че същите протестират и в Младост 4 и в Люлин. Това са платени зелени човечета”, заяви Венцислав Дучев.