Около 200 души, настанени в Транзитния център за имигранти в Харманли, са заплашили тази сутрин с гладна стачка заради лошите условия във фургонния лагер.

В протеста са се включили граждани от сирийски и афганистански произход, които търсят закрила у нас. Те се оплакват от липсата на медицинска помощ, отопление и  недостатъчната храна, заради което не могат да спят във фургоните и палатките. „Живеем като животни. Търсим помощ. Защо българското правителство ни приема, след като не може да осигури нормални условия”, питат хората в центъра в Харманли.

Протестиращите бяха застанали пред бариерата на входа на лагера и не пропускаха автомобилите, които влизат и излизат от Транзитния център. „Когато спряхме колите, започнаха да ни бият. Полицаите се държат с нас като с животни”, обясниха настанените в центъра.

Директорът на транзитния център Жельо Желев потвърди за протеста на хората. „Те правят стачка, ама и те не знаят за какво. Искат да получат за три дена статут, после да бъдат настанени по хотели и да карат леки коли. Просто няма как да стане”, категоричен беше той в коментар за btvnews.bg.

След близо час напрежение бежанците се разотидоха по палатки и фургони, но с намерението, ако и този път не бъдат чути, да обявят гладна стачка.

„Утре тия хора могат да настояват и за джакузи. Ми знаете ли, че сред тях има и такива сами мъже - те настояват за гаджета. Друг дошъл с две съпруги и настоява да сменим законодателството и да узаконим втората му жена. Ние ще се съобразяваме с българските закони”, изреди Желев.

По думите му, имигрантите нямат право да се оплакват от липса на медицинска помощ, защото „линейката седи и обслужва”.

Желев категорично отрече да е упражнено насилие от страна на охраната срещу обявилите гладна стачка. „Никой не са били полицаите, изобщо нямат контакт с тях. Те седят от едната страна на оградата, а полицаите от другата”, обясни Желев.

Лагерът в Харманли е най-претоварен от всички центрове за настаняване на търсещи убежище у нас. Той има обем с места до 450 души, но по последни данни в него са настанени повече 1 100 чуждестранни граждани и капацитетът е запълнен близо 250%.

Положението в Харманли беше бедствено още преди месец, въпреки уверенията на институциите, че условията там са добри. В средата на октомври 400-те настанени там чужди граждани живееха във фургони без ток и с оскъдна храна. И тогава нямаше топла вода, а майките бяха принудени да палят огньове, за да стоплят децата си.

  • Еврокомисарят Аврамопулос: Кризата с мигрантите свърши
  • Бежанците, влезли в ЕС през 2015 г. – над 1 млн. души
  • Бъчварова ще настоява за най-високи санкции срещу каналджийството
  • Какво е в дома ти да се настанят изневиделица 50 бежанци
  • България ще бъде "частично изключение" в схемите за разселване на мигрантите в ЕС
  • Полицията задържа още 11 нелегални имигранти в Старозагорско
  • Иранците, избягали от оковите на една безумна власт и сменили вярата си
  • Над 90% от бежанците, получили убежище в България през 2014 г., са сирийци
  • 37 нелегални имигранти бяха заловени на Дунав мост
  • Близо дузина мигранти заловени на влизане у нас