Събарянето на незаконните ромски постройки в Стара Загора отново повдигна наболели въпроси - за това какво точно означават думите „толерантност” и „интеграция” и за това как се спазват законите в страната. 55-те съборени къщи в квартал „Лозенец” предизвикаха бурни и полюсни обществени реакции. Докато едната страна яростно обвинява ромите, а другата остро критикува старозагорския кмет, сякаш най-големият проблем остава на заден план.

bTVnews запита своите читатели в анкета „Как трябва да действат властите спрямо незаконното строителство в ромските махали?”. Според 70% от отговорилите всичко трябва да се разруши за сметка на ромите, защото законът е нарушен. 23% от анкетираните смятат, че къщите трябва да бъдат разрушени, но на обитателите им трябва да се даде алтернатива. Само според 6% от запитаните на хората трябва да се даде шанс да узаконят домовете си. Стотици граждани на Стара Загора се вдигнаха на протест в подкрепа на своя кмет. И докато изглежда по-голямата част от обществото подкрепя действията на общината и на Живко Тодоров, то острите реакции „против” също не закъсняха.

Неправителствената организация Български хелзинкски комитет (БХК) рязко осъди действията в „Лозенец” и заяви, че властта в Стара Загора упражнява институционализирано расистко насилие. Преди 2 години България бе осъдена за потъпкване на права в случай, който много напомня на настоящата ситуация в „Лозенец”. Тогава Европейският съд по правата на човека (ЕСПЧ) постанови, че изселването на роми от незаконните им къщи в квартал "Баталова воденица" в София противоречи на Европейската конвенция по правата на човека. ЕСПЧ реши, че България трябва да измени член от Закона за общинската собственост, който предвижда изземване на общински терени от хора, които ги владеят без основание. Европейският съд постанови, че в случаи като този от квартал „Баталова воденица” в София и „Лозенец” в Стара Загора държавата трябва да вземе предвид редица фактори, сред които и собственото си дългогодишно бездействие.

В заплетения казус „Лозенец” от едната страна са ромите, които са живели дълги години в незаконни постройки, унищожавайки залесените площи на това място, определено за парк, макар и използвайки законно ток и вода. А особено на фона на трагедията във варненския квартал „Аспарухово”, която отне 13 живота, не може да се говори за допускане на съществуването на такива сгради. За виновник за наводнението преди месец - къде с основание, къде - не, бе сочено именно незаконното строителство.

От друга страна обаче се поражда въпросът за това не трябва ли да се взима предвид ситуацията на конкретните хора - хора от малцинствена група, сред които и деца, възрастни и крайно бедни. Пита се още и дали ромите са получили адекватно предизвестие за това какво ще се случи с домовете им. Но най-важно е да се повдигне въпросът защо държавата, която дълги години е затваряла очите си за тези постройки, изведнъж е решила да ги събаря. Ако са били предприети мерки още докато тези сгради са се строили преди 15 години, вероятно ромите нямаше сега да гледат как къщите им се сравняват със земята пред обективите на телевизионни камери.

Сегашната власт обвинява предишната за това, че тези къщи са съществували толкова дълго и твърди, че ромите са предупреждавани от година. Потърпевшите обвиняват кмета на Стара Загора, че преди изборите им е обещавал да узакони домовете им. Живко Тодоров е категоричен, че това не е истина и в интервю за агенция „Фокус” заявява, че никой от квартала не е гласувал за него. Кметът уверява, че ромите могат да бъдат настанени в общински жилища и да им бъде предоставена възможност да си построят законни къщи с отпуснати социални помощи. Развитието на събитията ще покаже дали всички жители на „Лозенец” ще успеят да се възползват от тези варианти или някои все пак ще останат без покрив. Но не е ли трябвало хората от махала „Лозенец” да бъдат подслонени още преди къщите им да бъдат съборени? Живко Тодоров отговаря, че те сами не са пожелали това да се случи.

БХК нарече събарянето на къщите в Стара Загора „достойна за презрение акция”, която унижава и малтретира хората и заключи, че държавата не би си позволила подобно отношение към нероми. Според изявлението на организацията „властта не само е бездействала да попречи на обитаването им, но и недвусмислено го е насърчила, като официално е утвърдила връзката на хората с мястото, издавайки им лични карти на адреса и събирайки битовите им сметки от там”.

Преди да се сочи с пръст, всички факти около събарянето на незаконните постройки в старозагорския квартал трябва да бъдат уточнени. Твърденията на Община Стара Загора и тези на ромите се разминават значително и на въпроса кой е крив и кой - прав все още не може да се отговори еднозначно.

Огромната и безспорна вина в случая е тази на държавата, която с бездействието си е подкрепяла наличието на незаконните постройки (а и прокарването на ток и вода до тях) в продължение на години. България трябва да следи за това законът да се спазва последователно, така че никой да не си и помисля да строи незаконно. Но пък и на никого да не му е налага да живее на улицата.

Вижте как изглежда ромската махала след разрушаването на незаконните постройки!