Епископ Борис – един от тринайсетте кандидати за варненски митрополит, е превърнал Бачковския манастир, на който е игумен, в „един православен Дисниленд”. Това заяви в предаването „Тази неделя” Иван Панайотов от Инициативния комитет за чистота в Българската православна църква.

„Един от най-красивите манастири беше превърнат в един панаир. Който отиде там, ще види вярата ни, обърната в търговия на дребно”, допълни той.

Дядо Борис и конкурентът му за поста на покойния митрополит Кирил епископ Игнатий останаха в списъка с кандидати за митрополит на Варненската епархия, след като Светият Синод касира избора преди две седмици и го отложи за 15 декември.

Единствено ловчанският владика Гавраил е гласувал игуменът на Бачковския манастир дядо Борис да бъде изваден от листата на кандидатите. Това обаче не е подкрепено.

Решението тогава беше приветствано от групата варненски епархийски избиратели, която чакаше часове наред пред сградата на Синода, след като бяха внесли жалба с настояване вотът да бъде отменен, тъй като според тях той е бил опорочен.

В ефира на bTV в деня преди избора единият от претендентите - епископ Игнатий, направи и сензационно твърдение, че покойният дядо Кирил не се е удавил, а е бил убит, а избирателите са получили по 30 000 лв. на глас, за да посочат Игнатий и Борис за основните претенденти за поста, от които синода да избере нов митрополит. Сам себе си Игнатий определи като „шерп” или неизбираема кандидатура.

Оттогава игуменът на Бачковския манастир дядо Борис два пъти не удържа обещанието си да представи своята гледна точка и да опровергае обвиненията.

„Около дядо Борис и Бачковския манастир се натрупаха много обвинения в последните години – че не е пример за монах, за скромен човек. Със сигурност знаем за автомобилния парк от Мерцедеси”, коментира Иван Панайотов от Инициативния комитет за чистота в БПЦ. По думите му, епископ Борис не е достоен да бъде митрополит на Варна „със своя живот и делата си”.

Панайотов подчерта, че за проблемите в църквата се мълчи от 20 години заради „сковаващия страх от голямата власт на висшите духовници, с която се е злоупотребявало на много места с благовидния довод да не се опетни доброто име на църквата”.

Иван Панайотов посочи, че на събранието на Светия Синод е имало трима души, които са подкрепяли сериозно Борис – митрополитите Николай, Игнатий и Григорий. „Те най-упорито са искали изборът да не бъде касиран. Ние считаме, че тези хора са замесени”, подчерта той, но не уточни в какво точно са замесени тримата духовници.

Той подчерта, че според църковните канони този, срещу когото е имало обвинение, е длъжен да опровергае, а ако не е опитал да докаже невинността си, топката е в него. По този начин Иван Панайотов упрекна дядо Борис, че не е отхвърлил обвиненията срещу себе си.

Представителят на Инициативния комитет за чистота в БПЦ посочи четирима епископи от списъка с 13 кандидати, които според комитета не са били „омаскарени” и са достойни за митрополит на Варна. Това са Мелнишкият епископ Серафим, Знеполският епископ Йоан, Драговитийският епископ Даниил и игуменът на троянския манастир епископ Григорий. „Ако Григорий не може да реши скандалите под носа си в Троянския манастир, въпросът е дали ще се справи с епархия като Варненската”, подчерта Иван Панайотов.

Журналистът Георги Тодоров определи предстоящия избор за варненски митрополит като исторически, заради безпрецедентното касиране на вота. „От казуса „Варна” зависи бъдещето на българската църква. Никога не е имало толкова нагло и подценяващо чувството за свян – това, че беше излъчена една абсурдна двойка кандидати още на първия тур”, коментира той.

Журналистът и богослов Климент Христов се съгласи с тази теза и добави, че в България Висшият клир е натоварен със свръх очаквания, а църквата се справя трудно.