93-годишният ветеран Борис Гърнев от Илинден се подготвя да измине отново драматичния път до Драва, 70 години по-късно. Това е най-кръвопролитната битка от Втората световна война за българската армия.
„Там на 12 март загина Андрей и много хора загинаха, но мен ме болеше най-много за Андрей, бяхме ученици с него... Там го убиха и сега надявам се, че ще го усетя”, казва Борис.
Заедно с него, 130 ветерани и техни наследници се отправят на хиляди километри по пътя на Първа българска армия. Втората световна война струва на България 35 хиляди убити и ранени.
Преди 70 години при Драва се води позиционна война. На 12 март германците правят пробив и застрашават тила на Трети украински фронт. Отблъснати са пет дни по-късно, а битката при Драва е наричана Малкият Сталинград.
Почетният председател на Съюза на ветераните д-р Тодор Атанасов е първият стъпил на отсрещния бряг на реката. За секунда останал жив при прехвърлянето от лодката: "Знаете ли какво е да ти мине куршума под мишницата и ти да останеш жив, а пък приятелят ми, който сме играли от деца си отиде, ей тука му е гробът”.
16 са военните гробища в Унгария, общо на нейна територия са загинали 3370 българи, като не всички имена са записани.
С героизма си в дравската епопея българите спират настъпателните планове на Вермахта и ускоряват края на Втората световна война.