Часове наред продължи обсадата на парламента от всички страни, по време на която над 100 души – депутати, трима министри, административни служители и журналисти останаха блокирани в сградата. Малко след 3.00 часа обаче бе проведена успешна акция по извеждането на министри и народни представители. Сред напусналите обсадената сграда бяха министрите Драгомир Стойнев и Хасан Адемов, както и депутати от БСП и ДПС - сред тях и Корнелия Нинова.
Протестиращите увериха обаче медиите на площада пред Народното събрание, че остават на място през цялата нощ.
Първият безуспешен опит за извеждане на блокираните в НС хора, продължил около 40 минути, бе направен след 22 часа във вторник. Тогава автобус натовари част от народните представители след заседание на три комисии по бюджета и опита да премине край стотиците демонстранти. Въпреки опитите на полицаи от специалните части да проправят път на возилото обаче, недоволните граждани не го позволиха. Напрежението ескалира, а пътниците бяха върнати в НС
Полицейското присъствие около сградата на Съединението остана засилено.
Буферен кордон от два реда полицаи се образува малко преди 3.00 часа край НС в посока Софийския университет – между улиците „Оборище” и „Васил Левски”. Достъпът на демонстранти в тази част на столицата край парламента бе напълно ограничен. Стана ясно, че служителите на МВР се опитват да изведат пеша блокираните държавни служители.
На земята пред полицаите имаше паднали протестиращи. „Искаме мир. Искаме промяна, 40 дни сме тука, омръзна ни. Убийци, това на вашата съвест ще тежи”, чуха се думи на демонстранти. От другата страна на НС, при централния вход, жандармерия нахлу на площада с цел да изолира хората да не могат да отидат към СУ.
"Настана страхотно меле, удряше се с бухалки, само дългите ми крака ме спасиха Тази вечер боят стана за трети или четвърти път. До преди да пробие кордонът блокадата не бяха излезли депутатите от НС, но сега не знам, може да са ги извели. Но няма да си тръгнем – 40 дни са това, за кога да чакаме. Не сме уплашени, след 22 часа, като показахте какво става, цяла София тръгна насам", заяви един от демонстрантите.
По непотвърдена информация полицейски части са били мобилизирани в столицата от други градове, сред които Благоевград и Кюстендил. Появиха се и данни за пристигнали от други градове протестиращи.
Радикализация с една цел - оставка
По-рано протестиращи изкорениха знаци с табели, изградиха барикади около целия парламент – от плочки, кофи за смет, пейки и всякакви други предмети, намерени по улиците. Между СУ „Св. Климент Охридски” и парламента бяха натрупани павета, метални колчета, клони. Барикадите целят да препречат изцяло пътищата до парламента, така че никакви автомобили да не могат да преминат дотам.
На ул. „Оборище” в посока Националната библиотека бяха поставени павета, върху които демонстранти сложиха много голям чадър и саксии. Стотици хора насядаха по тротоарите и бордюрите, други застанаха на групи около огражденията.
Малко преди 4.00 часа на площада около НС се появиха машини, които започнаха да разчистват сформираните барикади. Хората пък започнаха да скандират "Жалки сте!" и "Всеки ден ще е така - до победата!"
Малко преди 5.00 часа отново започна изграждане на разрушените барикади край храм-паметника "Ал. Невски" в началото на ул. "Оборище". От вече счупените плочки за по-малко от десетина минути бе издигната нова преграда. Около 50 души успешно се включиха в струпването на плочките.
Протестиращи показаха на журналисти разкъсани дрехи, както и синини и рани, които по думите им, са получили след сблъсъците с полицията и жандармерията. Сред хората бе забелязан и бившият служебен министър на икономиката Асен Василев.
„Протестирам това правителство да не открадне моите пари и на децата ми, когато ги имам”, каза пред БГНЕС Василев – коментар, направен очевидно по повод притеснителната според мнозина актуализация на бюджета, която предвижда нов дълг за България в размер на 1 млрд. лева.
Сандвичи и кюфтета посред нощ
Заради продължителния непредвиден престой в НС, около 1.30 часа бюфетът в сградата отвори врати. Минути след това там се събраха големи опашки, на които депутати, журналисти, синдикалисти, работодатели чакаха своя ред, за да си купят храна и вода.
Всички те обаче отстъпиха ред на десетките полицаи, изморени от охраняването на сградата почти цял ден. Кадри от телефон изпрати блокираният цял ден в парламента репортер на bTV Димитър Анестев. Той обясни, че е било забранено използването на камерите от журналистическите екипи, за да не се снима обстановката в парламента.
Без акредитация - заради информация
Междувременно от НСО се ядосаха на журналисти вътре в парламента, че предават информация за развоя на събитията там. Въпреки наложената забрана за използване на професионалните камери, репортерът на bTV Димитър Анестев предаваше на живо от Народното събрание посредством мобилния си телефон. По тази причина началникът на охраната на парламента отне акредитацията на екипа на bTV и той не бе допуснат до изхода, от който бяха изведени държавните служители.