Учителите намаляват, а средната им възраст е стигнала 50 години. Вече се усеща недостиг на кадри по предмети като физика, химия и биология, алармираха от Синдиката на българските учители.
Дни преди началото на учебната година Разград е един от българските градове, в които учителите по физика се броят на пръсти. Рада Нейчева е вече пенсионер, но продължава да замества своите колеги.
„Ако става въпрос за самата професия, тя е много хубава, ако става въпрос дали е привлекателна... значи, зависи кой как го разбира,” казва г-жа Нейчева.
Учителката по физическо възпитание от София Елица Петрунова намира професията за хубава, но не и за привлекателна. С децата работи по-лесно, отколкото с родителите им, а заплатата от 430 лева не стига.
„Стимулът го няма в нашата държава за младите хора, дори и за по-възрастните. Не бих казала, че възрастните взимат по-високи заплати. Това, което се говори, че средната работна заплата е около 650 лева в училищата е пълна лъжа,” смята Петрунова.
По данни на националната статистика през последните 10 години броят на преподавателите непрекъснато намалява. Расте, обаче, средната възраст.
Професията „учител” в България в момента е силно феминизирана. Една от причините затова е, че заплатите са твърде ниски, за да удовлетворяват мъжете. Затова от Синдиката на българските учители настояват за спешно увеличение на заплатите.
В образователното министерство нямат притеснения за броя на учителите, тъй като намаляват и децата в клас. Вярват, че новият закон за училищното образование е предвидил механизми за привличане на млади учители.
„Министерството на образованието подкрепя политиката за повишаване на заплатите, по принцип. Но трябва да имаме предвид, че секторът "образование" не се развива в страни от другите сектори,” посочи Милена Дамянова, зам.-министър на образованието, младежта и науката.
Вина за отлива на млади хора от професията, от образователното министерство намират и в университетите, които не са променяли учебните си програми от няколко десетилетия.