От вчера над 100 души от Сирия са настанени в сградата на бившия интернат в столичния квартал Враждебна. До вечерта те отказваха да влязат в стаите заради условията, които по техните думи били повече от лоши.

Изнервени и уморени, хората пристигнаха в София в бягство от войната в Сирия. Двама младежи, които се скараха пред сградата на интерната, бяха разтървани. Опънати нерви и много оплаквания полетяха и към камерата на bTV.

"Едно бягство струва скъпо. Избягахме в Турция, но там не беше добре за нас. Дойдохме тук. Искаме Европейския съюз да ни помогне. Но в тази сграда не може да се живее, вътре е толкова мръсно и отврътително. Децата ни ще се разболеят", каза млад бежанец.

Жули, както се представя едно момче, разказва, че е бил студент по икономика. Живял близо до предградието на химическата атака от 21 август. Тръгнал за Турция още на другия ден. "Влязох в Турция без паспорт. Тук също нямах документи. Гранична полиция ни арестува, четири дни ни държаха затворени, но и тук не може да се живее", категоричен е той.

Мустафа твърди, че неговото семейство се състои от 12 души. Платил на трафикантите в Турция четири хиляди долара. Озовава се на българската граница във вторник около 2 часа. "Ситуацията в Сирия е много зле. Децата ми няма как да учат, не могат да бъдат лекувани. Тук търсим бъдещето. Ние не сме дошли тук за постоянно. Като се оправи ситуацията в Сирия, ще се върнем обратно", спдоеля той.

До преди 10 години в сградата са живяли деца в неравностойно положение. След затварянето на дома, той е бил оставен на произвола на съдбата. Преди 3 дни в старите стаи започват да се монтират легла. От Агенцията за бежанците обясниха, че чужденците били недоволни, защото идвали от място с по-добри условия - станция на МВР, която се намира в Стрелча.

"Няма вода за пиене, няма памперси за децата, нито пък мляко. Няма нищо", оплаква се Мустафа. От Агенцията твърдят, че правят всичко възможно, за да овладеят ситуацията. Неофициално експертите признават, че държавата не е била готова за тази ситуация. А бежанците продължават да пристигат.

Междувременно кметът на район Кремиковци Ивайло Панев заяви пред bTV, че обстановката там е спокойна, но хората са негативно настроени към бежанците. В момента в интерната във Враждебна има около 130 души. "Важно е да запазим сигурността и спокойствието на хората", заяви Панев.

  • Еврокомисарят Аврамопулос: Кризата с мигрантите свърши
  • Бежанците, влезли в ЕС през 2015 г. – над 1 млн. души
  • Бъчварова ще настоява за най-високи санкции срещу каналджийството
  • Какво е в дома ти да се настанят изневиделица 50 бежанци
  • България ще бъде "частично изключение" в схемите за разселване на мигрантите в ЕС
  • Полицията задържа още 11 нелегални имигранти в Старозагорско
  • Иранците, избягали от оковите на една безумна власт и сменили вярата си
  • Над 90% от бежанците, получили убежище в България през 2014 г., са сирийци
  • 37 нелегални имигранти бяха заловени на Дунав мост
  • Близо дузина мигранти заловени на влизане у нас