Бежанската криза, породена от сирийския конфликт, ще продължи с години и България има нужда от стратегическо виждане към проблема. Това заяви ръководителят на Представителството на Европейската комисия в България Огнян Златев в Шумен.
„Парите ги има, въпросът е, че ние трябва първо да ги поискаме и да знаем как да ги поискаме. Не може просто да отидем на вратата на Брюксел и да кажем: „Тук идват едни бежанци, дайте ни пари", предупреди Златев.
По думите му, България трябва да погледне на ситуацията като на възможност за развитие на пограничните си райони, които в момента са в тежко състояние.
„Европейският съюз няма да го предложи, българското правителство трябва да поиска да се отпуснат средства за инфраструктура, да се направят водопровод и канализация, да се благоустрои самият град или село, да се изградят някакви предприятия на място дори, за да се повиши стандартът на живот”, обясни Златев.
Той даде пример с Гърция, в която има 100 000 бежанци, но държавата има стратегия и работи целенасочено, затова няма никакви проблеми.
„Йордания пък се съгласила да приема бежанци, но е договорила с ЕС 1,5 млрд. евро помощ, под условието 60 цента от всяко евро от нея да са за развитието на местния регион”, обясни още Огнян Златев.
Според него Брюксел има готовност да помогне на България, но държавата сама трябва да вземе решение как да постъпи.
„Комисар Сесилия Малмстрьом, която отговаря за бежанците, е изключително добронамерена към България, иска да ни помогне, но тя не иска българското правителство да чувства, че нещо му се нарежда. Европейският съюз не е Съветският съюз, ние всички сме с равни права и равни задължения", заключи Огнян Златев.