Близо 4% от българите са дарили свои лични средства за благородна кауза през миналата година. Това показват данни на Български дарителски форум. Средно сме отделили по левче в името на някого.
Над 137 млн. лв. са дарените средства през 2012-та година. 52% от компаниите са благодетели, следвани от фондациите. От тях идват 44% от даренията. Големите фирми са благодетели в социалната сфера, а фондациите подкрепят повече каузи свързани с гражданските права.
Българите най-често даряват, когато има големи бедствия или хора, които имат нужда от лечение. Даваме и дрехи, храни, както е случая със сирийските бежанци.
Един дневен център в София за хора с интелектуални затруднения е създаден като кауза и благодарения на дарители. Началото слага семейството на 35 годишната Мария, после идеята е подпомогната от големи компании, и с по малки суми и от обикновени хора. „Получаваме дарения от 5 лв., често идват хора, които оставят в кутията, не е нужно да си много богат за да даряваш, достатъчно е да отвориш сърцето си", коментира Цецка Радева от фондация „Светът на Мария".
Така центърът работи вече от три месеца. Тук хората, които понякога наричаме различни се учат да готвят, да бъдат самостоятелни, да изказват на глас мечтите си. „Те ме учат да се връщам към простите неща от живота, да можеш да ходиш, да говориш е много ценно и трябва да се радваме на тях”, обясни тя.
Дарителството в България набира все повече привърженици. И ако у нас само 4 на сто са дали в името на другия, то в САЩ, този процент е 70. „Хората много често си мислят че техния жест няма да промени нещата, че държавата е тази която се грижи за хората. За това е много е важно да кажем, че дарителството носи и лично удовлетворение”, коментира Красимира Величкова, директор на Български дарителски форум.
А 35 годишната Мария, заради която в началото се случва този дневен център казва, че тя и приятелите и са добри и топли хора.
Българите сме най-склонни да даряваме по Коледа и Великден. Най-разпростарненият начин е чрез SMS. Колко щедри сме били през тази година, ще разберем в началото на 2014-та.