150 сгради паметници на културата се нуждаят от спешен ремонт или укрепване във Варна.
Общината връчи нотариални покани на собствениците.
Ако не я изпълнят, имотите ще бъдат ипотекирани в банка.
Образци на архитектурата са изоставени и тънат в разруха като например един от символите на града от началото на миналия век - хотел Париж.
„На първия етаж се е намирала една от реномираните кафе-сладкарници във Варна... Това е било средище на интелектуални, паричния елит”, обясни Християн Облаков от Историко-археологическо дружество „Наследство”.
Сега общината издирва собствениците на къщи като тази, за да ги подкани да се погрижат за тях. Те са освободени от данък сгради срещу задължението да опазят паметниците. Рядко обаче го правят. Вероятно и заради административни усложнения. Собственикът трябва да изготви технически паспорт, лицензирани архитекти да направят проект за консервация или реставрация.
„След което проектът да бъде съгласуван от общинската администрация, да бъде изпратен в Националния институт за паметници на културата към Министерството на културата, след което да бъде съгласуван, трябва да се върне в администрацията отново”, коментира главният архитект на Варна Виктор Бузев.
Едва тогава общината издава разрешение за строеж, а работата се поверява на лицензиран изпълнител за работа с паметници на културата.
И това освен че забавя изпълнението на една такава предвидена реставрация, също е свързано с допълнителни разходи и това е нещо, което обезсърчава хората да се грижат за своите недвижими културни наследства, допълни Облаков.
Ако до 8 месеца собствениците не изпълнят задълженията си, се намесва общината.
Общината извършва ремонт за своя сметка, разходите, които са направени за проектиране и строителство или реставрация, са чрез ипотека на имуществото, чрез кредит от банка, отбеляза Бузев.
Очаква се Министерството на културата да утвърди списък с над 570 паметника във Варна.