Да бъдат забранени продажбата, закупуването и предоставянето на енергийни напитки на лица под 18 години предвижда Законопроект за изменение и допълнение на Закона за здравето, внесен от народни представители от ГЕРБ-СДС и ПП-ДБ.

С предложените промени се създава правен механизъм, който гарантира закрила на здравето на децата от потенциалните рискове, породени от консумацията на енергийни напитки. Изненадващо обаче българските педиатри, с които се свързахме от btvnovinite.bg, отказаха да обяснят как те влияят на организма на подрастващите.

Състав, ползи и вреди

Енергийните напитки съдържат висока концентрация на кофеин, както и витамини, билкови добавки, подсладители и допълнителни стимуланти като таурин, женшен и гуарана. Те се продават на много места и са лесно достъпни за деца, юноши и млади хора.

Снимка: iStock

В същото време има много международни проучвания, които предупреждават за потенциалните неблагоприятни ефекти, свързани с тяхната редовна консумация, особено в комбинация с алкохол и стимуланти.

Енергийните напитки крият риск за подрастващите със Синдром на дефицит на вниманието и хиперактивност (СДВХ), се казва например в доклад на д-р Ран Д. Голдман от Детска болница в Британска Колумбия, публикуван на страницата на Националния институт по здраве в САЩ. 

Десетки увреждания според американски доклад

„Употребата на енергийни напитки сред деца и юноши е проблематична, особено когато се комбинират с алкохол. Тъй като те обичайно не употребяват кофеин, рискът от кофеинова интоксикация при деца може да се увеличи поради липсата на фармакологична толерантност“, пише д-р Ран Д. Голдман.

Има обаче съобщения за неблагоприятни събития, свързани с енергийни напитки, извън сериозното предозиране с кофеин – като например комбинирането им с алкохол. „Дълготрайните резултати включват увреждане на черния дроб, забавят растежа на костите, предизвикват бъбречна недостатъчност, респираторни нарушения, тахикардия, възбуда, гърчове, психотични епизоди и дори смърт“, уточнява д-р Ран Д. Голдман. 

В други американски доклади се посочва, че е налице намалено време за реакция, повишено кръвно налягане и нарушения на съня при децата, които редовно консумират енергийни напитки. В тези доклади обаче не се посочва какво количество трябва да се изпие в рамките на едно денонощие, за да се стигне до нежелателни последици за организма.

 

„Едно от заболяванията, на което трябва да се обърне особено внимание, когато говорим за употреба на енергийни напитки е хиперактивното разстройство с дефицит на вниманието. Тези деца вече приемат определени стимуланти и комбинирането им с кофеинова напитка повишава сърдечната честота и кръвното налягане на тези деца. Това е доста обезпокоително“, посочва още д-р Ран Д. Голдман.

Снимка: iStock

В неговият доклад се казва още, че сред останалите рискови групи попадат децата и юношите с хранителни разстройства, тъй като те може би вече имат кръвоносна система с нисък капацитет, както и подрастващите със затлъстяване, тъй като повечето енергийни напитки са богати на калории.

Българските педиатри отказват коментар

От Българската педиатрична асоциация отказаха коментар. Проф. Владимир Пилосов, който е почетен председател на асоциацията, обясни, че за да коментира дълготрайния ефект от тези напитки върху детския организъм, „трябва да разгледа състава на всяка една от тях, а това отнема много време“.

btvnovinite.bg потърси коментар и от СБАЛ по детски болести „Проф. Иван Митев“, но и от там отказаха с аргумента, че няма педиатър, който да може да обясни дългосрочния физиологичен ефект на енергийните напитки върху детския организъм.

От детската болница прехвърлиха топката към токсикологията на „Пирогов“.

„Теорията е едно, но на практика токсикологичният ефект е нещо друго. Ние имаме средно по едно дете на година, а в болница „Пирогов“ се намира единствената Детска токсикологична клиника, така че ние не сме наясно с това дали тези напитки имат някакъв токсикологичен ефект върху децата или не. Ние не се месим в работата на педиатрите, нямам идея защо те се месят в нашата“, коментира началникът на Клиниката по токсикология в „Пирогов“ доц. Маргарита Гешева-Бояджиева.

Снимка: iStock

„Министерството на здравеопазването не е инициатор на предлаганите промени в Закона за здравето, които се отнасят до ограничаване на продажбата на енергийни напитки за лица под 18-годишна възраст. В този смисъл не можем да предоставим имена на външни експерти, които са изразявали становища по това предложение“, се казва в писменото становище на ведомството, изпратено до btvnovinite.bg.

Дебатът: Само предупреждение или пълна забрана?  

През 2014 г. Литва забрани продажбата на енергийни напитки на непълнолетни. Властите заявиха тогава, че страната е първата в света, която въвежда подобна мярка в защита на детското здраве. Там има глоба до 116 евро за продажбата на енергийни напитки на деца до 18 години.

През 2019 г. в Англия и Шотландия беше предложена пълна забрана на тези напитки, която да обхване и по-малките магазини, онлайн търговците на дребно и вендинг машини. Повечето британски супермаркети въведоха доброволна забрана за продажба на енергийни напитки на лица под 16 години.

Ирландия пък е регистрирала 17 случая на хоспитализиране на пациенти след консумация на енергийни напитки в периода между 1999 и 2005 г. Два от тях са били фатални.

Към 2024 г. обаче в Обединеното кралство се води дебат за допустимата дневна доза, като се предлага върху кенчета да има надпис „Високо съдържание на кофеин. Не се препоръчва за деца, бременни или кърмещи жени“, ако в напитката се съдържа над 150 милиграма кофеин на един литър.

Снимка: iStock

Допустимият дневен прием на кофеин за деца на възраст под 12 години, според Министерство на здравеопазването на Канада, не трябва да надвишава 2,5 милиграма на килограм телесно тегло. В края на 2012 г. там са били докладвани общо 86 случая на нежелани реакции при подрастващи. Това е довело до определянето на допустимите дневни дози, но не и на тяхната тотална забрана.

Американската медицинска асоциация подкрепя забраната за продажба на кофеинови напитки на деца под 18-годишна възраст през 2023 г., но до такова решение все още не се е стигнало, съобщава агенция Ройтер. В някои щати обаче обмислят въвеждането на ограничения за деца под 16 години, но само за напитки, съдържащи над 80 милиграма кофеин в кенче от 300 милилитра.

Експертите по хранене и диететика у нас твърдят, че допустимата доза кофеин при децата е около 30 милиграма на ден.