Обрат: Ще има ли нова процедура за избор на главен прокурор?

Месеци наред се считаше, че процедурата по избор на нов главен прокурор – а именно Борислав Сарафов, е почти предрешена

Десислава Ризова Десислава Ризова

Публикувано в  17:40 ч. 07.01.2025 г.
 

След като месеци наред се считаше, че процедурата по избор на нов главен прокурор – а именно Борислав Сарафов, на 16 януари, е почти предрешена, днес депутатите обърнаха тази тенденция. Те гласуваха три законопроекта, които са на „Има такъв народ“, „Възраждане“ и ПП-ДБ.

В различна степен те предвиждат и прекратяване на тази процедура и последващо ограничаване на правомощията на главния прокурор и на неговите заместници.

Почти всички партии гласуваха единодушно „ЗА“ по трите законопроекта, само „ДПС-Ново начало“ се въздържа по проекта на „Възраждане“.

Изберете магазин

Разгледай онлайн нашите промоционални брошури

Цените са валидни за периода на акцията или до изчерпване на наличностите. Всички цени са в лева с включен ДДС.
Advertisement

Изборът на нов главен прокурор беше във фокуса и на трите законопроекта за промени в съдебната власт.

„Процедурата, която в момента тече и се очаква да бъде завършена на 16 януари, е изключително порочна и трябва да бъде прекратена. Както по отношение на самата процедура, така и по отношение на единствената кандидатура“, заяви Петър Петров от „Възраждане“.

Има такъв народ“ отидоха една стъпка по-далеч. Те настояват за ограничаване на правомощията на главен прокурор и на броя на неговите заместници.

Подкрепа дойде и от партиите ГЕРБ, БСП, ДПС и МЕЧ.

„Ще подкрепим и трите законопроекта. Днешното решение е по скоро политическо, а не правно, защото три години парламентът не може да избере членове на ВСС“, коментира Рая Назарян от ГЕРБ.

„Промените са необходими и дори закъснели, законите не работят и хората са обезверени“, заяви Ваня Василева от ДПС.

„Ще подкрепим. Изборът на главен прокурор е незаконен - орган с изтекъл мандат да ни налага прокурор за 7 години“, посочи Христо Расташки от МЕЧ.

Накрая думата взе министърът на правосъдието и разкритикува действията на депутатите.

„Всяка следваща реформа е по-лоша от предишната, защото се прави на парче. Разбирам обществените очаквания, но не може така. Процедурата не приключва на 16 януари. Това е сложен фактически състав“, заяви Мария Павлова.

Законопроектите може би ще бъдат приети до края на тази седмица, което ще доведе до нова процедура за избор на главен прокурор.

Последвайте ни за още актуални новини в Google News Showcase

Последвайте btvnovinite.bg във VIBER

Последвайте btvnovinite.bg в INSTAGRAM

Последвайте btvnovinite.bg във FACEBOOK

Изгодни оферти от Technopolis Изгодни оферти от Technopolis