Участниците в Националния съвет за тристранно сътрудничество (НСТС) единодушно подкрепиха проекта на министерско постановление, с което се определят условията и реда за изплащане на средства за запазване на заетостта на работници и служители след периода на извънредното положение.
Правителството, синдикати и работодатели се споразумяха схемата "60/40" в подкрепа на бизнеса да бъде удължена до края на септември. Промените в постановлението ще влязат в сила от 1 юли, а партньорите са в готовност да удължат мярката и до края на годината.
С новите правила се разширяват секторите, за които тя ще важи. До момента над 155 хил. души са получили подкрепа по това постановление. Очаква се плащанията да продължат, като в момента заявленията са за почти 290 хил. души от близо 18 хил. работодатели. Изплатените средства по мярката възлизат на 114,7 млн. лв.
„За всеки осигурен работник или служител ще се предоставят средства в размер на 60 на сто от осигурителния доход за месец май 2020 г. и 60 на сто от дължимите осигурителни вноски за сметка на работодателя. Средствата се изплащат за не повече от 3 месеца, в период от 1 юли до 30 септември 2020 г.“, обясни вицепремиерът Мариана Николова.
„В сектор "Хотелиерство и ресторантьорство" за наети след 1 юли 2020 г. критерият е осигурителен доход за длъжността. Право да получат подкрепа имат работодатели от всички икономически сектори, с изключение на някои сектори“, допълни тя.
Синдикалните и работодателски организации също подкрепиха проекта на постановление, но дадоха и свои допълнителни бележки и предложения. КНСБ и КТ „Подкрепа“ изразиха мнение, че част от предложенията е необходимо да претърпят корекции.
„Надяваме се от месец септември да започне и бавно възстановяване и ръст на заетостта. Имаме уверенията, че ако това не се случи, а икономиката не започне да се възстановява, ще се помисли за удължаване, както и по-ясно таргетиране на засегнатите сектори“, коментира председателят на УС на Асоциацията на индустриалния капитал.
От своя страна ръководителят на КНСБ Пламен Димитров също изрази подкрепа и оптимизъм за текстовете, че ще се окажат работещи.
„Добър е резултатът към момента и аз смятам, че си заслужава добра дума да кажем за тези, които са го готвили. Дали ще постигнем целта - около 300 хил. лица да запазят своята заетост, предстои да видим в следващите няколко месеца“, коментира той.
Проектът на постановлението трябва да бъде окончателно одобрен на следващото заседание на Министерски съвет и да влезе в сила от 1 юли, но изплащането на средствата в размер на около 500 млн. лева ще започне едва след положително решение на Европейската комисия за съвместимостта на помощите с вътрешния пазар.
Междувременно Европейската комисия одобри българска схема за 102 млн. евро, която да подкрепи средно големи компании, засегнати от епидемията от коронавирус.
Помощта ще е за до 75 хил. евро безвъзмездно финансиране - за компании от всички сектори без земеделие, финанси и хазарт.