Нова забрана за строеж по Черноморието. Тя ще обхваща зона от 500 метра зад плажовете Корал, Бяла – Карадере и Иракли. В тази зона не може да има заведения или огради.

Забраната спира влезлите в сила разрешителни за строеж. Предназначението на имотите се възстановява от преди регулирането.

500-метровата зона зад местността Корал обхваща 1066 декара в землището на село Лозенец. В тях попада местността Рибарницата, над плаж Мечата дупка. В по-голямата си част тя вече е застроена или с урегулирани имоти.

В забраната за строителство част влиза и вътрешният път за Царево, както и главният път Бургас-Синеморец.

Срещу ограниченията вече има недоволство. Собственици на земи, попадащи в новата ограничителна зона, се събраха в центъра на село Лозенец.

"Чакахме да ни ги върнат, чакахме градоустройствен план и в един момент държавата отново ни ги взима. Или не ги взима, но не ни дава да правим нищо", заяви Виолета Божилова, жител на село Лозенец.

Местните жители определят закона като лицемерен.

"Не може да определиш, че защитаваш ти природата при положение, че първа, втора, трета линия са ти застроени, а след това в нищото защитаваш какво? Това са едни поляни. Това си е чиста узаконена кражба", обясни Таня Желязкова, жител на село Лозенец.

"Това е един законопроект, прокаран от позицията на силата, с елементи на национализация", заяви кметът на Община Царево Мартин Киров.

Преди около две години заливът Корал стана защитена местност и част от „НАТУРА“. Сега ограниченията са още по-големи - на 500 м от границите на плажа се забранява всякакво строителство.

"Това може би въобще не е гледано на място как изглежда. Просто някой е взел картата и го е нарисувал", добави Кирил Киров, който е инвеститор.

Това е един от парцелите, за който е издадено разрешение за строеж на двуетажни вили, като тези зад тях. Комуникациите са изградени, но строителство едва ли ще започне.

На около 200 метра зад плаж Корал, непосредствено зад пътя, в момента тече мащабно строителство. На площ от 20 декара се изгражда къмпинг.

"Тази забрана, която я правят тук, идва малко заварено положение при мен, защото имам всички видове разрешителни, включително и от екологичното министерство", обясни Румен Караманов, който е инвеститор.

Останалите собственици обмислят да заведат колективен иск в Конституционния съд.