Смятаме за правилно вносът на зърно от Украйна да бъде освободен, заяви днес премиерът Николай Денков преди началото на редовното правителствено заседание. Според Денков освобождаването на вноса от Украйна ще намали цените на основните хранителни стоки, което ще подпомогне хората с ниски доходи.

Нека бъде ясно – освобождаването на вноса от Украйна ще намали цените на основните хранителни стоки, ще намали инфлацията, което ще подпомогне хората с ниски доходи, ще увеличи приходите в бюджета от внос и износ, заяви премиерът.

Той каза, че досега за 2023 г. пропуснатите ползи за бюджета от внос и износ са 146 млн. лв.

Протест на зърнопроизводители срещу вноса

По-рано зърнопроизводителите обявиха, че излизат на протест срещу решението да се освободи вноса от Украйна.

„Изненадам съм, че сектор, който получава 2 млрд. лева на година, може да твърди, че липсва каквато и да е държавна подкрепа“, коментира той, предава БТА.

През 2022 г. селското стопанство е получило около 1,6 млрд. лв. субсидии и помощи. През 2023 г. са изплатени и предвидени за изплащане около 2 млрд. лв. От тях чрез Държавен фонд „Земеделие“ 890 млн. лв. европейски средства и 388 млн. лв. национално съфинансиране. Отделно от това 390 млн. лв. от централен бюджет и 290 млн. лв. от бюджета на Министерството на земеделието и храните, посочи премиерът.

Решението за отмяна на забраната за внос бе подкрепено в Комисията по икономика политика в парламента, като се очаква и окончателното гласуване в пленарната зала на Народното събрание.

Асоциацията на земеделските производители в България ще призове всички свои членове да се присъединят към протестните действия на своите колеги в цялата страната, обявиха от асоциацията.

„Ако Българското Народно събрание вземе решение за безпрепятствено допускане на зърно и други селскостопански стоки от Украйна обрича на ликвидация собствените си земеделски производители“, коментира Венцислав Върбанов, председател на УС на АЗПБ.

В началото на март зърнопроизводителите блокираха пунктовете с Румъния с искане за преустановяване на вноса.

Подкрепа от производителите на олио за разрешаване на вноса

Решението за освобождаването получи и подкрепа от друга част от бизнеса. В своя позиция производителите на олио приветстваха инициативата за отпадане на забраната за внос на слънчоглед.

„Предприятията за производство на олио продължават да изпитват недостиг на суровина в страната. Най-накрая здравият разум надделя и България се върна към националноотговорна икономическа политика“, заяви Яни Янев, председател на Сдружението на производителите на растителни масла и маслопродукти в България.

Според тях капацитетът на заводите от сдружението е за преработката на 4 млн. тона слънчоглед годишно, но в България се произвеждат 2 млн. тона, поради което се нуждаят от внос. 

Изберете магазин

Разгледай онлайн нашите промоционални брошури

Цените са валидни за периода на акцията или до изчерпване на наличностите. Всички цени са в лева с включен ДДС.
Advertisement