Пловдивчанинът Максим Савов осъди прокуратурата на две инстанции – за 50 000 лева обезщетение с решение на Окръжен съд и за 70 000 лева от страна на апелативния съд. Предстои делото да мине и трета последна инстанция. Причината – Савов прекара неправомерно 4 месеца в ареста и един в затвора за грабеж на 500 лева от магазин.

Младият мъж бе осъден на първа инстанция от Районния съд в Пловдив, който отказа и да бъдат прегледани записите от камерите на магазина, от които впоследствие стана ясно, че извършителят на обира е бил съвсем друг човек. В крайна сметка втората инстанция обяви Максим Савов за абсолютно невинен.

„Бях задържан на 13 януари 2010 г. пред магазин, на който бях клиент. Бях задържан по изключително груб начин от пет полицая – за 24 часа в пловдивския арест. Бях освободен за два дни срещу парична гаранция. Но на третия бях върнат в ареста заради обжалване от страна на прокуратурата. Оттам започнаха тези 4 месеца в арест и 1 месец в затвор”, обясни младият мъж пред bTV.

Той допълни, че няма обяснение на въпроса защо съдът не е допуснал преглед на записите от охранителните камери, както и свидетелски показания на негови приятели. Освен това магистратите не взели предвид и факта, че към момента на кражбата (за 500 лева) Савов получавал заплата от 2000 лева като компютърен специалист.

Отговор на този въпрос предостави адвокатът на пловдивчанина - Михаил Екимджиев. „Това е един системен порок в работата на българскуте съдии и прокурори, защото не се търси истината. Който е заподозрян, се прави всичко възможно той да бъде осъден, независимо от доказателствата. Събират се доказателства само в подкрепа на обвинителната теза”, подчерта защитникът.

Той е завел и в Страсбург паралелно дело по случая с погазването на човешките права на клиента му.

От своя страна съпругата на Максим, Ксения Кузманова, която поде кампания за доказване на невинността му, коментира, че ключовият момент за освобождаването на мъжа й настъпил, когато медиите започнали да се интересуват от съдбата му.

„Сега с това дело срещу прокуратурата отправяме призив към нея да поема отговорност. Вземайки страната на обвинението, тя трябва да защитава истината и правата на хората. С това обезщетение да дадем знак, че всеки ще си търси правата оттук нататък”, заяви Кузманова.

Лошото в случая е, че българският закон не търси персонална отговорност на прокурори и съдии в такива случаи. Обезщетението на семейството ще заплати бюджета, т.е. данъкоплатците.

В заключение адвокат Екимджиев отбеляза, че в делото срещу Савов е замесено името на председателят на Пловдивския окръжен съд Сотир Цацаров, който е неофициален кандидат за главен прокурор.