Пазарът на горива в България се свива - за последните две години от над 3 000 бензиностанциите са останали 2 200 на брой. В същото време качеството на горивата през изминалата година се подобрява чувствително, отчитат от лабораторията на Държавната агенция по метрологичен и технически надзор, където целогодишно се правят анализи за качеството на горивата.
За 2013 г. новините са добри - само 2,6% от горивата са били с лоши показатели. Това е 1/3 по-малко от миналата година, когато некачественият бензин и дизел бяха 3,5 на сто. Специалистите признават за засечени разреждания и в малки бензиностанции, и в някои от големите вериги.
Докато горивата за поредна година се изчистват, друг сериозен проблем излиза на преден план - има еднопосочна тенденция за убиване на малкия бизнес. Масово се затварят малките разпространители под натиска на големите вериги и огромните санкции на държавата.
Всеки месец у нас затварят по няколко десетки малки бензиностанции. Причината е в глобите при нарушения, които са толкова големи, че често струват повече от самата бензиностанция или се равняват на оборота й за няколко години.
„Над 60% от санкциите, които ние сме наложили на малки бензиностанции, заради отклонения в горивата, са довели до затварянето на тези бензиностанции”, обясни Стефан Цанков от Агенцията за метрологичен и технически надзор.
На практика сега самият контролен орган в лицето на агенцията предлага промяна в законодателството, така че санкциите да станат пропорционални и да са съобразени с големината и оборотите на бензиностанцията. В същото време дизелът се оказва най-разрежданото гориво - в различни проби са откривани следи от сяра, корабно гориво и газьол за промишлеността.
Според Петър Костадинов, който контролира качеството на горивата, намеса обикновено е умишлена с цел да се извлекат неправомерни печалби.
Относно цената 2013 г. е била спокойна година с покачвания и спадове межди 5 и 10 стотинки за различните горива. „Към края на 2013 г. можем да кажем, че поне в началото и до средата на 2014 г. очакваме цени такива, с каквито изпращаме тази година”, обясни Андрей Делчев от Българската петролна асоциация.
Най-честите сигнали за злоупотреби са от обикновени потребители с газови бутилки - защо при вместимост 30 литра на газстанцията им сипват 32-34 литра? „В над 95% от случаите при наша проверка няма отклонение. По-скоро това са измами, които се правят от самите пълначи на бензиностанциите”, коментира Стефан Цанков от Агенцията за метрологичен и технически надзор.
Съветът на специалистите е при тези случаи да следите внимателно дали при зареждането датчиците са нулирани, защото в противен случай просто плащате по няколко литра отгоре.
От началото на 2014 г. Агенцията по метрология ще започне да контролира и качеството на пропан бутана, който към този момент не подлежи на проверки - неформално в момента се знае, че там има доста нарушения и злоупотреби, така че при първи резултати ще ви информираме за схемите и в този сектор.