Варненска, Добричка и Великотърновска област постепенно се възстановяват от водния ад, взел жертви и причинил невиждани материални щети, предадоха репортери на bTV от най-засегнатите места.
Навсякъде доброволци помагат на местните власти, за да се справят с щетите.
Квартал „Югоизточен” в Добрич е една от най-ниските точки в града, където все още няма вода и електричество. Жителите прекараха нощта отводнявайки автомобилите и мазетата си. Междублоковите пространства все още са езера.
Паднали са три къщи на ул. „Копривщица” в резултат на наводненията. Няма пострадали и ранени.
От областната дирекция на МВР нямат информация дали има опасност от падането на други къщи, тъй като част от старите сгради в града не са били правени със стабилни основи.
В частта на Добрич, където са паднали къщите, има подпочвени води и ако не са добри основите на къщите, това може да е причина за падането им. Има вероятност да паднат и още къщи по бул. „Русия”, тъй като там е и ромската махала и има доста неукрепени къщи.
В града отново заваля силен дъжд в следобедните часове, като това допълнително притесни хората. Кадри, изпратени от зрител на bTV чрез платформата "Аз, репортерът":
В Добрич изпратихме допълнително помощ от Пловдив, Русе и Стара Загора, така че в момента, в който спре да вали дъждът, много бързо и масирано ще започнем отводняване, за да се възстанови животът в града. Това каза за Фокус главен комисар Николай Николов, директор на Главна дирекция „Пожарна безопасност и защита на населението”.
Според местните, преливането на язовири в съседни общини е довело до бедствието.
Три са жертвите на бедствието в Добрич – за една от тях е потвърдено със сигурност, че е в резултат на удавяне. За другите две се очаква експертиза.
В местния кризисен център са настанени 18 деца и 30 възрастни. Комисията ще установява причините за бедствието в града.
Започва описването на щетите. Днес са отворени и офисите на всички застрахователни дружества за хората, застраховали имуществото си.
По-спокойна бе нощта във Варна. Хората от петък вечер чистят домовете си, особено приземните етажи. В квартал „Аспарухово” бяха мобилизирани и затворници, които да помагат за разчистването на кал, тиня и дървета.
Създаден е пункт на БЧК в сградата на районното кметство, който раздава продукти от първа необходимост – хляб и вода.
От БЧК-Варна информираха, че се захващат с почистването на „Аспарухово” и канят всички желаещи да помогнат с доброволен труд. За тези, които нямат подходящо оборудване, спонсори на организацията осигуриха 300 комплекта ботуши и лопати. Освен по улиците доброволческа маса ще бъде концентрирана и в наводнените домове.
Над 100 доброволци от Перник пристигнаха във Варна, за да помагат при разчистването на последствията от водната стихия. Доброволци от Червения кръст раздават минерална вода и храна. "Това демонстрира, че не всичко е загубено, че шанс за България има, след като ги има тези млади хора", заяви пред БГНЕС председателят на БЧК Христо Григоров.
Здравни инспектори започнаха да вземат проби от водата. В момента епидемиолози съветват да се ползва бутилирана вода.
„Преминахме към отводняване на приземни етажи – на сгради на Енрго Про и кооперации с ниско разположени ел. табла, за да се възстанови електроснабдяването. Получили сме 107 сигнала за произшествие за денонощието като някои от тях се повтарят – отговорили сме на 69”, поясни Тихомир Тотев, началник на областното управление на МВР, според когото операцията във Варненско от спасителна е преминава във възстановителна.
В община Аксаково все още не са преодолени щетите, но като критична точка, която се наблюдава евентуално за нови разливи, е община Иваново, Русенско. Това информира пред „Фокус” директорът на Главна дирекция „Пожарна безопасност и защита на населението” главен комисар Николай Николов във връзка с бедствено положение във област Варна след наводнението.
Бедствено положението в Аксаково в крайна сметка бе отменено, обяви Иван Великов, областен управител на Варна. Лошо обаче остава положението в село Долище.
В Албена комисии вече оценяват щетите в курортния град. Най-сериозно пострадал е хотел, чиито основи са били компрометирани от водата.
Туристическият сезон все още не е пропаднал окончателно.
В Аксаково бедственото положение беше отменено.
Във Велико Търново ситуацията след потопа се нормализира. Нивата на река Янтра са в нормите, но все още улиците са непочистени.
„Обстановката се нормализира, реките са обратно в своите корита. В Килифарево се почиства, остава проблемът в най-южната част – Енерго Про отстранява проблеми. Няма скрито изпускане на язовири, просто валежите тази година са много”, коментира и Стефан Стефанов – зам.- областен управител на Велико Търново.
„Тази нощ предимно работата, която се извършваше, беше отводнявания в Добрич, във Велико Търново. Там бяха наводнени повече от 300 къщи – това беше основно. Труповете на животните, които се намират при разчистванията, не са чак толкова много, но определените служби минават събират животните, за сметка на държавата се поддават на екарисаж и унищожават. Санитарните служби РИОСВ контролират качеството на водата и съответно Агенцията за безопасност на храните наблюдават консерви и буркани дали са годни или негодни за консумация”, обясни и гл. комисар Николов.