В „Аспарухово” има къщи, чиито обитатели не се занимават с почистване и отводняване на дома си. Подготвят погребение. Приливната вълна отнема живота на 70-годишната Иванка. Стихията удря жилището изненадващо. Стоян Пенчев успява да се спаси, но калната вода поглъща съпругата му.
Водата изхвърля тялото на Иванка на сто метра от къщата.
Близките на жертвата са убедени, че природата няма вина за бедствието. „Причината е сеч на горите, четвърто районно спи. Никога не е имало общинско управление в Аспарухово”, казва почерненият съпруг.
48 часа след пороя, продължава да тече вода. Приливната вълна е отнесла постройките на хората в ромската махала, част от които незаконни. Втори ден хората продължават да изгребват тонове кал от домовете си, а непотребните вещи изхвърлят на това, което е останало от улицата.
Все още хора издирват децата си и близки.
Десетки са доброволците от БЧК и организирани в социалните мрежи, които се включиха в разчистването на тинята и калта в квартал „Аспарухово”. Включиха се и чужденци, учещи и работещи у нас.
От БЧК раздават храни, дрехи и минерална вода, за да не се пие от чешмите. След премахването на калта следва дезинфекция срещу пламване на епидемия и зарази.
Кой е виновен?
Жителите на квартала от години алармирали общината за проблеми, но без резултат. Сега от пороя земята се е свлякла и е образувала тапа в тясното дере.
"В един момент се получава нещо като бенд, затлачва се с бурени, дънери, боклуци. Гуми хвърлят. Водата не може да минава и в един момент като се напълни много вода под напора се отприщва и видяхте какво стана", каза Ганчо Ганчев.
От другата страна на хълма е второто дере, заляло останалата част от квартала. Тук досега имало тънка вада.
Къщата на Милко Атанасов буквално посрещнала ударната вълна. Той разказва за помпена станция във военно поделение над къщите тук, която често изпускала вода: "Изпускания е имало от резервоара, но е било до нивото на бетона. Но сега като е станало с дъждовната вода става стихията".
И двете дерета са залесени от години. Голяма част от дърветата обаче са изсечени незаконно.
"Дърветата дърпат много вода и укрепват склоновете. По този начин предотвратяват голяма част от водата в едно такова дере да не се излее ниско в дерето", посочи Христо Топчиев, асистент по градоустройство във ВСУ.
Институциите все още търсят основната причина, но засега почти изключват възможността от човешка грешка. А докато версиите им се разминават тук живеят в страх от ново бедствие - огромно езеро се е образувало над къщите и при нов дъжд заплашва да прелее.
Но притесненията им не спират дотук - склонът на едното дере и част от склона на квартал Галата са започнали да се свличат и десетки къщи вече вървят към пропастта.