Навършват се 11 години от атентата на летището в Сарафово. На 18 юли 2012 г. автобус с туристи става мишена на атаката, загиват петима израелски граждани и шофьорът, който е българин.

При инцидента са ранени 38 души. На мястото на атентата е издигнат възпоменателен паметник, където днес се проведе церемония в памет на жертвите.

Четири години след атаката обвинителният акт за терористичния атентат е внесен в Специализирания съд. Подсъдими по него са Мелиад Фарах - ливанец с австралийски паспорт и Хасан ел Хадж Хасан - с канадско и ливанско гражданство. Те са обвинени в помагачество към тероризъм.

Двамата обвиняеми са обявени за международно издирване в ШИС по канала на Интерпол с червена бюлетина.

На 17 януари 2018 г. делото за атентата започна по същество. Преди това то не успяваше да тръгне на няколко пъти.

Първото заседание по него беше насрочено още през септември 2016 г., а още през юли 2016 г. обвинителният акт за терористичния атентат бе внесен в Специализирания съд.

Материалите по делото бяха 80 тома, свидетелите са не по-малко от 170, има 100 експертизи.

Доживотен затвор без право на замяна за атентаторите от летище "Сарафово", постанови през 2020 година Специализирания наказателен съд. Двамата все още се издирват от Интерпол.

Днес на възпоменателна церемония пристигнаха близки на загиналите, държавният глава Румен Радев, посланикът на Израел, представители на държавни институции, на еврейската общност в България и на дипломатическия корпус. 

Близки на загиналите присъстваха на церемонията

Часове преди официалната церемония близките на загиналите пристигнаха на мястото на атентата, където сега е издигнат мемориален паметник.

„Много ни е трудно. От година на година става все по-трудно. Хората казват, че времето лекува, но не е така. Всяка година идваме отново и преживяваме това, което се случи тук преди 11 години“, разказа пред майката на израелския турист Маор Харуш Рути Харуш.

„Аз се разболях и синът ми ме отмени в моите задължения и когато се почувствах по-добре той ми каза "Татко, искам да си взема отпуска" , аз му казах "разбира се" без да знам, че това ще се окаже последният път когато той пътува“, допълни баща му.

Яков Прайс носи винаги със себе си снимката на сина си, който също губи живота си в атентата: „По този начин се опитваме да преодолеем липсата му. Тук е мястото, където синът ми си пое дъх за последен път. Надяваме се извършителите да бъдат заловени и задържани с доживотни присъди“.

Посланикът на Израел у нас Йорам Елрон заяви че България и Израел работят в посока противодействие на тероризма.

„Призоваваме за две неща, откакто се случи таи трагедия – първо, "Хизбула" да бъде обявена за терористична организация и да се положат всички усилия да бъдат предадени на правосъдието изпълнителите на това деяние“, каза той.