Използването на лекарството ремдесивир за лечение на COVID-19 трябва да се ограничи само в болнични условия заради новооткрит страничен ефект, предупреждават в свое становище от Българското научно дружество по фармация.
Нежеланата лекарствена реакция е барикардия – забавяне на сърдечната честота. Според експертите това е достатъчно основание, за да се прилага ремдесивир само на пациенти с висок риск от хипервъзпаления или при развитие на болестта в тежка форма – но без необходимост от апаратна вентилация.
Според председателя на УС на дружеството проф. Георги Момеков ремдесивир няма значителна полза за лечение, а при пациенти на апаратна вентилация има дори неблагоприятно влияние по отношение на някои от критично важните параметри. От думите му става ясно, че положителният ефект от използването на лекарството е доказан само при определени групи, а за останалите е нужен анализ за ползите и рисковете.
Според професор Момеков свръхупотребата на медикамента може да има негативни икономически последици и да лиши пациенти, които имат реална необходимост от прилагането му. В същото време има опасност то да се използва при болни, за които рискът от странични ефекти може да надвиши този на очакваните ползи.