Последни новини

Асоциацията на работодателите с остра позиция по проекта на бюджета за 2026 г.

Асоциацията на работодателите с остра позиция по проекта на бюджета за 2026 г.

Складовете на държавния резерв са пълни - парламентът забрани износа на дизел и авиационно гориво

Складовете на държавния резерв са пълни - парламентът забрани износа на дизел и авиационно гориво

Трайчо Трайков: Ако можех, бих издал заповед за задължително ползване на сградата като НС

Къде мярката "без телефон" за 150-те възпитаници действа безотказно вече втора година (ВИДЕО)

С факли в центъра на Скопие, Орце Георгиевски от ВМРО-ДПМНЕ отбеляза началото на кметския мандат

Дългове ли стоят зад всичко? Майката на обявения за мъртъв мъж, открит жив след години: Не съм чула. Не знам. Не помня

Събарят "Боянските сараи" на Ахмед Доган (ВИДЕО)

Димитър Зоров: Как можеш да се довериш на човек, фалирал и ликвидирал своя бизнес - да прави политика в бранша?

Румен Овчаров: Трябва да се освободим от илюзиите, че в Българтия всичко ни е наред

"Хамас" е готов да предаде властта на комитет от палестинци

Напрежение във Варна: Жители са против нов център за хора с увреждания

В момента в града функционират само две защитени жилища за подкрепа на 10 души

Редакторски екип Редакторски екип

Публикувано в  20:22 ч. 31.10.2024 г.

Напрежение във Варна. Хора от квартал „Възраждане“ са против изграждането на център за хора с увреждания и интелектуални затруднения.

Тези центрове у нас са крайно недостатъчни за всички нуждаещи се. И техни близки се безпокоят, че социалната услуга може да стане жертва на предразсъдъци.

Синът на Радка Тодорова посещава социална услуга от 8-годишен. Вече 40-годишният мъж е със синдром на Даун.

„Това са едни слънчеви деца. Ние достигнахме до една възраст, в която се питаме какво ще се случи с децата ни след нашата смърт? Дано Господ ми прости. Надявала съм се  детето ми да си отиде преди мен, за да не бъде обречено на тежка и мъчителна смърт“, разказва Радка.

Диана, която също има пораснало дете с увреждане, недоумява защо е недоволството в квартала им.

„Ние живеем и сега заедно. Просто, когато нас ни няма - ще има кой да обгрижва нашите младежи. Те са две къщички с по 15 места“, обясни Диана.

Но живеещите в квартала са против. Кметът на морската столица е категоричен.

„Това не са прокажени хора, това са хора като всички нас. Ние трябва да можем да предоставим тази услуга и е срамота партия като „Възраждане“ да се противопоставя, каза кметът Благомир Коцев.

За казуса в квартал „Възраждане“ общински съветници от партия „Възраждане“ заявиха за bTV, че не са против проекта, а искат решение в полза и на противниците, и на нуждаещите се от услугите.

Според Социалното министерство - ако недоволството попречи на новия център, това ще ограничи правото на достоен живот на много хора.

„Създава се и усещане за липса на хуманност и емпатия, които са в основата на просперитета на всяко общество“, заявяват от Социалното министерство.

В момента във Варна функционират само две защитени жилища за подкрепа на 10 души. А нужда имат 185 пълнолетни с увреждания. Планирано е да се разкрият социални услуги за 140.

Решението как ще се процедира с центъра все още се очаква.

Последвайте ни за още актуални новини в Google News Showcase

Последвайте btvnovinite.bg във VIBER

Последвайте btvnovinite.bg в INSTAGRAM

Последвайте btvnovinite.bg във FACEBOOK

Най-четени
Най-нови