Все още има държавни и общински болници у нас, които не са разкрили ТЕЛК, а крайният срок за затова изтече в края на април.
Преди да бъде въведено задължение за разкриване, броят на комисиите беше 80 за цялата страна.
Сега има 144 комисии, като 126 от тях имат уточнен график за работа, показва справка на здравното министерство до bTV. Обученията на съставите на новите комисии продължават.
Разгледай онлайн нашите промоционални брошури
Държавните и общински лечебни заведения са задължени да имат ТЕЛК, като в тези от тях, които са университетските – комисиите трябва да са поне две. Към момента предимно общински болници не успяват да спазят изискването.
Общинската болница в Харманли все още не е разкрила ТЕЛК заради липса на лекари, обяснява управителят ѝ.
Медиците в нея не искат, а част от началниците на отделения даже са излезли в дълъг болничен или в отпуск. Други не могат да се намерят.
„На територията на Харманли има два медицински центъра и те не разполагат нито с ортопед, нито с уролог и тесни специалисти. Аз тези хора няма откъде да ги намеря“, казва д-р Златка Чанкова, управител на МБАЛ-Харманли.
Росица Тръндева, която е с ТЕЛК, се надява на комисия в болницата, защото това много ще облекчи хората в нейното положение.
„Може би и решенията ще се вземат по-бързо и няма да се налага да чакаме по 3-4 месеца за резултата“, коментира жената.
Ще бъдат ли наказани болниците без ТЕЛК? В отговорите си до bTV здравното министерство не съобщава за санкции. И посочва за цел на реформата – край на забавените експертизи.
В Университетската болница „Лозенец“ в София са разкрили нужните две комисии. Първите им заседания са този месец.
„За нас е много важно да улесним пациентите. Всеки от нас се е сблъсквал или има познат или роднина, който се е явявал на ТЕЛК и знае през какво преминава и колко време се чака“, коментира д-р Йордан Христов, началник на медицински център към УМБАЛ „Лозенец“ и член на ТЕЛК.
Разпределението на документите на пациентите в комисиите вече става на случаен принцип през електронна система. Така в момента досиетата на около 40 души са в болница „Лозенец“. Здравното министерство субсидира дейността.
Ефектът от промените се очаква в края на годината и в началото на следващата.
Причините затова според министерството са в големия брой забавени стари ТЕЛК решения и летният отпуск на комисиите, включително и през септември.