Няма да се наложи милиони българи да си сменят личните карти след кибератаката срещу НАП, но за близо 200 души са изтекли достатъчно данни, за да се окажат в риск от злоупотреби. Това съобщиха от приходната агенция.

„След допълнителни проверки се установи, че данните на 189 души от незаконно разпространените през миналата седмица, включват комбинация от имена, ЕГН, адрес, номер, валидност и издател на валидна лична карта. За тези граждани съществува по-голям риск от потенциални злоупотреби и те ще бъдат персонално уведомени от Националната агенция за приходите веднага по телефон или имейл”, пишат от НАП.

Препоръката е да сменят личните си карти. Засега не е ясно дали държавата ще поеме разхода за издаването на новите документи. Стандартната услуга за нова лична карта струва 18 лева, а експресната - 90.

"В момента не мога да отговоря на въпроса НАП би ли съучаствала финансово в това, във всеки случай важно е всеки от тези 189 души да направи стъпки за смяна на личните си документи", заяви пред bTV говорителят на НАП Росен Бъчваров.

Ако НАП не участва финансово в това, засегнатите могат да поискат възстановяване на разходите, смятат адвокати. Това е възможно с писмо до приходната агенция, а в случай на отказ могат да заведат иск. 

"Няма да има проблем с доказването на вината на НАП и причинно-следствена връзка между това, което НАП са направили и вредите, защото сами НАП препоръчват на гражданите да си извадят лична карта – съответно сами НАП признават, че в следствие на тяхното нарушение гражданите трябва да си подновят личните документи", обясни адвокатът Димо Господинов. 

Адвокатите съветват тези, които ще се наложи да си вадят лични карти, да запазят документите за платени такси. Според НАП останалите близо 4 милиона българи, чиито данни бяха противозаконно огласени не е нужно да подменят документите си.

В момента в агенцията се съпоставят незаконно разпространената данъчно-осигурителна информация с тази в реалните бази данни, за да се провери дали няма дописване или манипулация.

Междувременно продължава работата по приложението, с което гражданите ще могат да проверят дали са били засегнати от теча. То ще позволява еднократна проверка с ЕГН и изпращане до мобилен отговор на въпроса дали данните на дадения потребител са изтекли онлайн. Целта е да няма допълнителни злоупотреби.

На по-нататъшен етап гражданите ще могат да получат и официална информация за конкретния тип техни данни, които са били разпространени.

  • Експерт по киберсигурност: Държавата има софтуер за защита на информацията, но не знае да го управлява
  • След теча на лични данни: Потърпевшите завеждат колективен иск срещу НАП
  • Иван Тодоров от "ТАД Груп" остава в ареста
  • Ново обвинение за шефа на "ТАД груп"
  • Нов опит на арестувания шеф на „ТАД Груп” да излезе на свобода
  • Вицепремиерът Марияна Николова: До 15 години затвор за киберпрестъпления в НК
  • Два месеца след атаката: НАП с приложение за проверка на данните
  • НАП (най-накрая) ни казва какви наши данни са изтекли
  • Шефът на КЗЛД: НАП са пренебрегнали сигурността на системите си
  • Съдът пак не пусна от ареста собственика на „ТАД Груп”

Изберете магазин

Разгледай онлайн нашите промоционални брошури

Цените са валидни за периода на акцията или до изчерпване на наличностите. Всички цени са в лева с включен ДДС.
Advertisement