Над 4 600 жилища, семейни къщи, вили, хотели, офиси, цехове и земи в цялата страна- на публична продан. Само в столицата на търгове са обявени около 500 апартамента, чийто собственици вече не може да си плащат ипотеките си, показват данни на Камарата на частните съдебни изпълнители.
След час и половина в тръжните зали влизат кандидат-купувачите. На търга се допуска всеки, които е платил депозит от 10 процента от началната цена и е подал валидна оферта в плик. Заради началната цена от милион и сто хиляди лева, част от кандидат-купувачите на общежитието държат да са анонимни. По закон обаче наддаването е публично.
След като се обяви победителя по документи, помощник съдебни изпълнители дават втори шанс и обявяват устно наддаване. Целта- постигане на най-високата цена. И така цената за общежитието се качва с още половин милион. Частна фирма става новият му собственик.
Според брокери на недвижими имоти в много случаи частните съдебни изпълнители обявяват имотите на изключително ниска и атрактивна цена. Всеки може да си ги купи, стига да има пари в брой. Затова и интересът към общежитието днес беше толкова сериозен.
Когато имот не бъде продаден на първия търг, по закон цената пада с 20%, а след още няколко неуспешни наддавания стойността му може да падне на половина, дори и повече.
Затова, за да не ги продават на безценица, много банки прекратяват търговете за техни жилища.