България очаква два контейнера със защитни облекла, които ще дойдат от Турция. Междувременно на територията на страната е предвидено внедряване на материали, които ще подпомогнат производството на маски.

Това се разбра днес по време на заседанието в Министерския съвет.

Учени от Центъра за компетентност „Чисти технологии за устойчива околна среда – води, отпадъци, енергия за кръгова икономика“ са разработили активен въглен за предпазните маски.

Снимка: Ладислав Цветков

„След като се получи този проблем (с маските – бел. ред.), разгледахме разработените маски, които са за здравните заведения и за пазара. Видяхме, че в тях има поставен активен въглен под различни форми. Тествани са разработените активни вещества, можем да го предоставим и ако ни дадете възможност – да работим заедно с фирмите, които произвеждат тези маски. Можем заедно с тях да разработим и да внедрим този въглен, за да има достатъчни количества в болниците и в предприятията“, разясни проф. Павлина Долашка.

Снимка: Мария Савкова

С целия си потенциал е включен и „София Тех Парк“.

„В момента работим с иновативни фирми, които са разработили молекула за лечение на коронавирус и съвместно с правителството и с рисковия капитал, който е в Европа, започваме първи стъпки за финансирането на този продукт. Освен това ние смятаме, че до края на годината, когато пуснем суперкомпютъра, ще можем да моделираме достатъчно точно и последиците от всякакви такива критични ситуации“, заяви Костадин Петков, зам.-председател на Надзорния съвет на „София Тех Парк“ АД.

Производството на предпазни маски и облекла започва днес или утре.

Истерията около с предпазните средства обаче продължава с пълна сила и отваря прозорец за незаконни практики. Така например през изминалата нощ гранични полицаи са осуетили незаконен износ на 7 хиляди маски, обяви премиерът Борисов.

Снимка: Мария Савкова

Преди началото на заседанието, освен на задължителния металдетектор, журналистите бяха подложени и на медицински преглед – мерене на температура и раздаване на маски.

Мярката е по предложение на председателя на кризисния щаб ген. Венцислав Мутафчийски: „Идеята е да се разиграе реална ситуация като тренировка – при възникване на коронавирус инфекция в София как трябва да бъде организирано посещението в Министерския съвет. Очаква се проява на висока гражданска отговорност от всички които посещават МС. Ако някой има минимални оплаквания, той трябва да си седи вкъщи. Всеки посетител ще трябва да носи защитна маска, за да защити служителите на Министерския съвет от евентуална зараза. Всеки, който влиза в МС и в редица други учреждения, трябва да бъде проверен“, обясни той.

Снимка: Ладислав Цветков

Що се касае до мерките в национален план, днес стана ясно, че най-вероятно в различните части на страната ще бъде въведен диференциран подход в зависимост то това дали в дадената област има потвърдени случаи на COVID-19 или не.

„Проявяваме пълно разбиране, че прекалените мерки могат да нанесат вреди, не ползи“, заяви ген. Мутафчийски.

От думите му стана ясно, че от изследваните 171 проби, взети от областите, в които е потвърдено наличие на вируса, 8 са съмнителни.

Снимка: Ладислав Цветков

Мутафчийски призова хората да не се поддават на твърдения за наличието на полеви тестове за COVID-19, тъй като по думите му те по-често отчитат грешен резултат, и напомни, че България използва същата методика каквато е и в Европа и че технологичното време за получаване на резултат е минимум 6 часа.