Депутатите приеха предложените от ГЕРБ промени в Изборния кодекс, съобщава Агенция „Фокус“. „За“ законопроекта гласуваха 98 народни представители, „против“ –72 и „въздържали се“ – 0.
Машинно гласуване във всички секции на страната, с изключение на тези с под 300 избиратели. Възможност на всеки сам да избира дали да пусне своя вот на машина или с традиционната хартиена бюлетина. Одитът, тестването и сертифицирането на устройствата за гласуване ще се извършва с Държавна агенция „Електронно управление“ съвместно с представители на Българския институт за стандартизация и на Българския институт по метрология. Това са част от промените, които одобриха депутатите
Според ГЕРБ чрез измененията се дава възможност на всеки български гражданин да избере лично за себе си начина, по който иска да упражни правото си на вот – с машина за гласуване или хартиена бюлетина.
Регламентира се още, че ЦИК е компетентният орган, който трябва да осигури машинното гласуване. ГЕРБ предлага и създаването на нова глава в кодекса, с която се регламентира провеждането на избори за Велико народно събрание, като се въвежда смесена изборна система. Изборите ще се произвеждат по смесена изборна система, като 200 народни представители се избират по пропорционална изборна система, а останалите 200 по мажоритарна.
Със законопроекта се въвежда забрана за образуване на избирателни секции извън страната при прекратена или преустановена дейност на задграничното представителство. Управляващите са разписали и възможност, в случай на усложнена епидемична обстановка, продължителността на изборния ден да бъде удължаван до 48 часа.
Управляващата партия настоява при обявена извънредна епидемична обстановка в страната изборният ден да може да бъде удължаван до 48 часа, като в проекта за изменение на кодекса сроковете, свързани с отчитането на изборните резултати, се удължават пропорционално на срока на удължаване на изборния ден.
На вниманието на народните представители бе поставен и друг законопроект за изменение и допълнение на Изборния кодекс. Проектозаконът бе внесен от ДПС, но бе отхвърлен от залата на първо четене. ДПС предлагаха премахване на разпоредбата за задължително гласуване, както и опцията „Не подкрепям никого“. От Движението настояваха още да бъдат въведени отменените правила за образуване на избирателни секции в чужбина