Одитният доклад за съответствие при финансовото управление на МВР за периода от началото на 2010 г. до 31 май 2013 г. на Сметната палата е открил редица нарушения при процедурите за възлагане на обществени поръчки и стопанисване на имотите. Те обаче не са престъпления и няма да бъдат разглеждани от прокуратурата, стана ясно от разговор в „Тази сутрин” с председателя и зам.-председателя на Сметната палата.

„Има пропуснати ползи, но те не са щети по смисъла на наказателното право, което значи, че няма данни за престъпления”, обясни Валери Димитров коментар за проверката на министерството с най-голям бюджет – над 1 милиард лева годишно.

Той обясни, че става въпрос за специфичен вид одит – главно в областта на бюджета, обществените поръчки и управлението на имоти на министерството. Министърът, който е ръководител на администрацията на МВР, в неполитическо качество е отговорен за тях. Той обаче е делегирал тези функции на двамата си зам.-министри.

Зам.-председателят на Сметната палата Цветан Цветков конкретизира, като насочи към спортните имоти, които са управлявани без правно основание. Става въпрос за басейна „Спартак”, за който „има сключени договори от 1994 година, те с анекс са удължени до 2002 година. След това се ползва от определени спортни клубове без определено основание. МВР не получава възнаграждения. Ползвателите на имотите ги дават на трети лица – за спортни цели, магазини, ресторанти, от които също няма доходи”, обясни той.

В разговора се включи и бившият зам.-министър на МВР Димитър Георгиев, на когото е било делегирано да управлява финансовата част. Той видя резултатите от одита главно в положителната му част и също констатира, че няма извършено престъпление. За басейна „Спартак”, според него, става въпрос за „наследени проблеми”.

Валери Димитров уточни, че министерството разполага с огромен брой имоти, а Палатата е констатирала проблеми с тяхното управление още през 2002 и 2007 година. Давани са препоръки, но те не са изпълнявани. Все пак картината, според него, не е еднозначна и има някои предприети действия от страна на ведомството.

„В системата на МВР имаше много лоша отчетност, в последната година обаче има подобрение. Преди заверявахме на границата на отказа, вече има и повишен контрол. При МВР има и доста сериозен успех с подобряване параметрите на сделката със „Сименс”, при която се намалява сумата със 17 млн. евро и това може да се отбележи като постижение”, каза той. При сделките с конкретни фирми Димитров отбеляза и тази с дружеството „БМВ”, където се наблюдават „лоши практики” и трябва да се направи одит.

Цветков обобщи, че нарушенията са много, но като цяло са обичайни и се наблюдават в повечето министерства и общини.