Над 10 милиона лева допълнително гласува Министерски съвет за изпълнението на плана за действие, приет като мярка за справяне с бежанската вълна. Това каза на пресконференция министърът на финансите Петър Чобанов.
„МВР поема най-голяма тежест по отношение на справянето с този проблем. Като цяло корекциите в бюджета на МВР, които се правили, са били свързани с ангажименти, поети от МВР, които не са били бюджетирани”, обясни Чобанов.
Общата сума е 10 632 800 лева.
От тях към бюджета на МВР отиват 7 696 800 лева, към Министерството на здравеопазването - 820 000 лева, Министерството на отбраната - 630 000, ДАНС - 406 000 лева, на Министерски съвет - 50 000 лева, на Националната разузнавателна служба - 30 000 лева.
За Съдебната власт са отделени 500 000 лева - за разходи
на прокуратурата за експертизи, вещи лица и преводачески услуги. Още 500 000 лева ще бъдат дадени на БЧК за дейността за подпомагане на лицата, кандидатстващи за бежански статут и за бежанците.
В коментар за идеята за премахване на патентния данък, поискана на протест днес, министърът заяви, че това не стои на стои на дневен ред, и не би трябвало да е причина за протест. „Снощи късно министър Данаил Папазов се срещна с представители на таксиметровите шофьори и мисля, че са се разбрали по основните причини за техния протест”.
Финансовият министър представи и промените в Закона за кредитните институции, които също са били одобрени на заседанието на Министерски съвет. „Въвеждат се няколко режима на капиталови буфери. С промените в закона, Българска Народна банка ще се определя като регулаторен орган за банките на територията на страната”.
Чобанов допълни, че се въвеждат изисквания БНБ да има планове за преструктуриране, както и БНБ да оповестява наложените административни санкции и констатираните нарушения.