Над 1 милиард евро са дошли у нас от българите в чужбина за първите девет месеца на 2023 г., показва статистиката на БНБ. Как тези пари помагат на домакинствата у нас и на икономиката?

Сънародниците ни, работещи зад граница, са изпратили общо 1 милиард 124 милиона евро, отчита банката. Най-значителни суми са дошли от Германия – над 229 млн. евро. След тях се нареждат трансферите от САЩ - над 209 милиона евро, Испания и Обединеното кралство.

От шест години по-голямата дъщеря на Радка Златева работи в Германия като медицинска сестра. Там спестява за жилище, но изпраща пари и на родителите - за лекарства, подаръци, ремонти, както и по-големи суми.

„При нужда, когато реша, че искам нещо да се подобри в нашия имот или да се купи, тя се отзовава. Парите за покрива също ми е изпратила“, казва Радка.

Само за покрива сумата е около 15 000 евро, отчита домакинството.

А икономистите посочват, че парите от чужбина влизат директно в икономиката, защото не се спестяват:

„Те отиват основно в по-бедни райони в семейства с по-ниски възможности и там където социалната система се проваля било то чрез ниски пенсии, било то чрез недостатъчно детски. Тези средства успяват да ги запълнят“, казва Адриан Николов от Института за пазарна икономика.

И докато много българи се трудят зад граница, бизнесът изпитва глад за кадри и отчита, че когато стандартът на живот се повиши до 70% от средните нива за Европа, българите ще започнат да се завръщат.

„Имаме много ускорено сближаване и се надяваме, че следващите пет години ще достигнем заветните 70%. На този етап сме запушили дупката от изтичане на хора. Повишаването на доходите и подобряването на условията на пазара на труда създава условия за завръщане“, допълват от Института за пазарна икономика.

По думите на Радка дъщеря ѝ обаче не иска да се връща – не само заради по-високия доход в чужбина, но и заради корупцията

Прогнозите са, че най-лесно у нас ще се върнат по-нискоквалифицираните служители.