Вече десет години Илия Цветков е гражданин на света. Пробвал е да се реализира в САЩ, но избира Дания. Казва, че засега тя е неговото място.
Там наскоро завършва икономика и докато си търси работа по специалността, работи в склад със заплащане, в пъти по-високо, отколкото у нас.
„Животът е по-лесен, по-добри са доходите, има по-добра социална мрежа, примерно когато си безработен или когато учиш, се предоставят пари - всичко там е уредено, доколкото тук трябва всеки ден да се бориш, за да направиш нещо“, обяснява Илия Цветков, който живее в Дания.
Половината от анкетираните млади хора, участвали в проучването на „Тренд“, на възраст между 18 и 29 години, декларират, че биха напуснали страната.
„Което означава, че, за жалост, разполагаме с един огромен потенциал от емигранти“, коментира темата социолог от агенция „Тренд“ Димитър Ганев.
Според специалиста по демографски проблеми и един от най-добрите ни писатели Георги Бърдаров са налице три изцяло нови демографски модела на поведение – все по-ниската раждаемост, застаряващо население и все по-глобално разместване на населението. Невинаги парите са определящи.
„Не толкова доходите са водещи при младите хора, а тази социална среда, социална несигурност, в която живеем, те искат да има вяра в институциите, искат да няма тая агресия в полицията и в училищата, искат децата им да растат в нормална жизнена среда“, обяснява и Георги Бърдаров, демограф и писател.
Ако обстановката у нас се промени така, че да живее в родния си край, но с доходи, съпоставими с тези в Западна Европа, Илия би казал сбогом на емиграцията.