„В резултат от напрежението на протеста срещу Българския футболен съюз десетки граждани и служители на органите на реда бяха ранени, а 38 протестиращи – задържани. За съжаление, станахме свидетели и на прояви на полицейско насилие и действия, граничещи с произвол, спрямо граждани и журналисти, отразяващи събитията, включително и срещу наши членове“, съобщават от Асоциацията на европейските журналисти – България.

АЕЖ събра данни за няколко инцидента, свързани с журналисти:

  • Репортерът на онлайн изданието Gospodari Дани Йорданов е удрян с палки 2-3 пъти от полицията в района на ул. “Генерал Гурко”, докато предава на живо, въпреки че казва, че е от медиите (не носи табела “PRESS”), а операторът Марио Господинов е до него. Операторът също е ударен с палка. Сцената се вижда след 59:27 от живото предаване на Дани Йорданов, който държи микрофон с лого, а до него е операторът, многократно и с висок глас казва “Медия, медия!”, но е ударен в корема от поне двама полицаи. Един от тях се чува да крещи “К‘во правиш тука?”.

  • Полицията е опитала да принуди фотожурналиста на „Дневник“ Георги Кожухаров да изтрие снимките си (той отказва, а след намесата на други журналисти полицията се оттегля). Инцидентът става в района на църквата “Св. Седмочисленици”. Кожухаров, екипиран с каска с надпис “PRESS”, е заснел как полицаи извличат момче и удрят главата му в кофа за боклук. След като забелязват, че снима, при Кожухаров отива полицай, който не се легитимира и му се разпорежда да изтрие снимките веднага.
  • Репортерът на спортното шоу на Дарик радио Николай Ганчев е бил задържан за кратко от полицията заедно с протестиращи и случайни минувачи в района на Спортната палата. Ганчев става свидетел на това как полицията нахлува на територията на частен обект – “Бар 75” – и започва да предава на живо. Той е бил избутан от полицай, който му вика “Върви, бе, върви!”, въпреки че заявява, че е журналист и се опитва да се легитимира с прес карта. Оказва се притиснат в малка уличка, успоредна на ул. “Генерал Гурко”, където служителите на реда задържат протестиращите (сред които има и случайни минувачи), принуждавайки ги да легнат на земята. След около 15 минути Ганев е освободен, след като полицията забелязва баджа му – акредитация за двубоя между България и Унгария. Ганчев не спира да излъчва на живо с включена камера. С него през цялото време е бил и Юлиян Сутев, репортер в Новините на Дарик радио, който, при изтласкването на протестиращите е ударен няколко пъти с палка. Сутев уточни, че просто е придружавал Ганев и се е легитимирал като журналист едва когато полицията започва да освобождава задържаните. Той е потърсил медицинска помощ за травмите си и предстои да си извади документ от Съдебна медицина.

  • Фотожурналист от международна новинарска агенция, пожелал анонимност (името му се пази в АЕЖ), е бил напръскан със спрей в лицето от полицай. Инцидентът е станал при разпръскването на “Бар 75”, при ул. “Иван Вазов”. След като полицай е потърсил сметка от фотографа защо не бил снимал сцени за насилие над служителите на МВР, друг униформен служител се е приближил към фотожурналиста и на разстояние от 50 см го е напръскал в лицето. Има медицинска документация, продължава да се лекува.

„Готови сме. Имаме организация. Няма абсолютно никаква драма по отношение на събитието, което предстои да охраняваме“, каза часове преди вчерашния протест министърът на вътрешните работи Калин Стоянов.

„Провокации не очакваме. Разговаряли сме с част от ръководителите на футболните фенове. Мисля, че няма да се стигне до ескалация на напрежението. Когато са навън е значително по-трудна охраната, но ще се справим – убеден съм“, обясни тогава министърът.

От пресцентъра на МВР заявиха за АЕЖ, че със заповед на директора в СДВР започва вътрешна проверка, в рамките на която ще бъдат разгледани всички материали, свързани с полицейските действия при протестите.

Следете темата в нашия онлайн репортаж: