Прогнози, че България ще има медицински хеликоптер най-рано в края на годината. Oказването на спешна медицинска помощ ще бъде за сметка на държавата, а търсенето и спасяването в планината - в краен случай и срещу заплащане.

Правителственият авиоотряд ще поеме оказването на спешна медицинска помощ по въздуха.

„Вертолетът е малък , лек, под 3 тона общо тегло. За 3-5 минути вертолета трябва да е във въздуха“, обясни генералният директор на Държавния авиационен оператор генерал майор Златко Златев.

При спешни случаи помощта ще е безплатна. Темата излезе отново на дневен ред след поредица спасителни акции в планината. Сега, оказва се, екип от въздуха се планира да участва в подобни случаи, но само при крайна нужда и срещу заплащане.

„Имайте предвид, че един такъв полет може да струва 10 000 лева. Ние не може, всеки, който е решил да отиде в планината, с пари на данъкоплатците да пращаме хеликоптер, за да го търсим и спасяваме“, заяви служебният министър на транспорта Христо Алексиев.

Обществената поръчка за медицински хеликоптери е в ход до 16 януари.

„Има комуникация между нас от потенциални изпълнители на поръчката и това е сигнал за нас, че ще има подадена оферта“, заяви изпълнителният директор на Държавния медицински въздухоплавателен оператор Георги Гвоздейков.

Има ли подходящ кандидат първият от общо шест летателни машини се очаква да влезе в употреба в края на годината или началото на следващата.

„Имаме пет подготвени пилота. Като хубавото е, че нашите пилоти са най-младите пилоти в България със сертификат“, обясни Златко Златев.

При оказване на медицинска помощ на борда на всеки хеликоптер ще има двама пилоти и двама медици.