Мъж в безпомощно състояние лежа повече от 17 часа до кофи за боклук в близост до болница "Пирогов" в София.

Сигналът беше подаден и в редакцията на bTV.

В продължение на 17 часа този човек лежи под прозорците на "Пирогов", а е получил помощ единствено от хората, които са го открили.

Изберете магазин

Разгледай онлайн нашите промоционални брошури

Цените са валидни за периода на акцията или до изчерпване на наличностите. Всички цени са в лева с включен ДДС.
Advertisement

Донесли са му храна и завивки за през нощта. Мъжът е без лични документи и във видимо окаяно здравословно състояние. Не може и да говори.

"Аз съм свидетел от 18 часа снощи. Имаме и други очевидци, които казват, че човекът е тук от вчера следобед, след като е бил буквално изхвърлен на гърба на Пирогов. Има рана на крака, не са пожелали да го приемат, тъй като няма лична карта и е клошар. Съответно сме звънели с още хора на 112, на Столична община, на 6-то Районно, на Социално подпомагане сме звънели – отвсякъде отказват помощ", разказа Диляна Атанасова, очевидец.

Кризисният център казаха, че в момента е в ремонт и не приема хора. Останалите места, които приемат такива хора приемат само хора без рани, без здравословни проблеми, а той има здравословни проблеми.

От Спешна помощ обясниха за bTV, че два пъти са изпращали екипи. Те установили, че няма показания за хоспитализация - бил е пиян и без документи.

Гражданинът, подал втория сигнал, е бил агресивен, заплашвал е екипа и е настоявал за болница. Медиците са закарали безпомощния мъж в "Пирогов", където отново е прегледан, констатирано е, че няма необходимост от хоспитализиране и е оставен на място.

След още няколко обаждания, с мъжа се заема "Социално подпомагане". Според службата човекът има близки, които го издирват.

"Гражданите подават сигнали и чрез 112, и чрез дежурни телефонни линии на Столична община, така че те са активни и сигналите се обработват, стига лицето да няма нужда от здравна грижа веднага му се оказва социална подкрепа и закрила", каза директорът на "Социално подпомагане" Монка Йовчева.

Според правилата центовете за временно настаняване работят 24 часа, нуждаещите се могат да останат от 3 до 6 месеца. Съгласно новата нормативна уредба може да се направи актуална оценка на потребностите и престоят да се удължи. В кризисните центрове няма ограничение за времето на престой.