За една по-приобщаваща Европа призова кандидатът за еврокомисар Мария Габриел. За насърчаване на иновациите, спорта, образованието, за „Европа на талантите, но и Европа на сърцата“ ще работи еврокомисарят, се казва в обръщението й към ЕП.

Мария Габриел започна с благодарствени слова към българското правителство и премиерът Бойко Борисов за гласуваното доверие, както и с благодарности към Урсула фон дер Лайен за доверието по отношение на възложения ресор.

Габриел изказа своята подкрепа на решението на фон дер Лайен да обедини иновациите с научните изследвания, спорта и младежта в един ресор. По-късно българският кандидат за комисар заяви при изслушването си пред комисиите, че възприема не като недостатък, а като предизвикателство това, че бъдещите й задачи включват едновременно образованието, културата, младежта, спорта и научните изследвания.

Културата винаги ще бъде на най-челно място в дневния ми ред, заяви Габриел. Тя посочи, че ще продължи да се стреми хората да останат в центъра на политиките, действията на ЕК да носят полза във всекидневието, без разлика между малки и големи.

„Европа трябва да запази водещата си роля в науката, с по-голям принос от САЩ и Китай. Но за да стане това, програмата за научни изследвания трябва да остане отворена“, каза Габриел. 

За ЕС на иновациите, за нови граждански инициативи, както и за продължаваща работа по геополитическите интереси, са друга част от приоритетите, на които обърна внимание Мария Габриел.

Еврокомисарят Мария Габриел бе изслушана тази вечер от комисиите на Европейския парламент по "Култура и образование" и по "Индустрия, изследвания и енергетика" в качеството й на кандидат за нов мандат.

Габриел отговори на общо 50 въпроса в рамките на близо три часа. Българският кандидат за комисар изрази подкрепа за тройно увеличение на бюджета на ЕС за научни изследвания и образование - средства, които по нейните думи не са разход, а вложение в бъдещето.

Габриел настоя за повишаване на заплатите на европейските учени и отбеляза, че на основата на тяхната работа може да се постигне стремежът на ЕС за природосъобразен живот. Политиката не трябва да бъде за сметка на социалната справедливост, отбеляза Габриел по повод енергийния преход.

Еврокомисарят посочи, че днес 10 на сто от брутния вътрешен продукт на ЕС се дължат на космическите технологии. Ще закъснеем безвъзвратно, ако не използваме сега възможността да инвестираме в образованието и научните изследвания, заяви Габриел. Тя допълни, че ще работи за "осребряването" на европейското познание.

По нейните думи е необходимо над държавите от ЕС да бъде оказан натиск, за да осигурят участието на всички граждани в образователната система, включително сред малцинствата. Трябва да се работи с общностите и родителите, предложи Габриел по повод образованието на ромите.

Габриел изрази подкрепа за академичната свобода, включително за начините на финансиране на висшите училища. Ако искаме да убедим младите да останат в своя регион, трябва да им дадем перспективи, добави тя.