„Трябва да се проведе широкообхватно сероепидемиологично изследване, чрез което да се разбере какъв е имунния статус на населението в страната по отношение на коронавирусната инфекция“. Това заяви специалистът по инфекциозни болести доц. Атанас Мангъров по време на брифинга за представянето на Медицинския експертен съвет за COVID-19 към Министерски съвет.

„Независимо от мнението на Националния оперативен щаб ние трябва да положим усилия тяхното мнение да бъде променено и тези тестове да бъдат използвани на много широка нога, защото без тях се лишаваме от едно много важно диагностично средство и не сме в състояние да установим кои са контактните лица, нито да направим едно сероепидемиологично проучване, което да ни даде информация какво може да очакваме“, заяви Мангъров, който е член на Медицинския експертен съвет за COVID-19.

Според него тази практика се е оказала успешна в други страни, които доста успешно се справят с инфекцията като Южна Корея, където са направени 190 000 теста и Германия, в която правят по 20 000 теста.

„Какво се случва, когато един болен се диагностицира с коронавирус? Той отделя вируса в околната среда. Това се случва 4-5 дни преди да се проявят клиничните симптоми и 20-30 дни след това. През този период вирусът може да бъде хванат с бързи и бавни тестове“, обясни Мангъров, но допълни, че ако човек е преболедувал COVID-19 ПСР тестовете не го хващат.

„Интересното е какво се случва с контактните на един такъв болен. Те са два вида: тези, които са го заразили, но вече не отделят вируса в околната среда и тези, които той е заразил“, каза Мангъров, според когото, за да разберем колко хора са преболедували COVID-19, трябва да се направи серологично изследване с имунохромотографски метод, за да се установи дали имат имуноглобулини тип Г, което означава, че вече са изкарали отдавна такава инфекция, а ако са с имуноглобулини тип М, значи са я преболедували скоро.

Що се отнася до втората група контактни лица са тези, на които даден пациент е предал заразата, ако ги е заразил сравнително скоро, те няма да отделят вируса в околната среда и не могат да бъдат диагностицирани нито с ПСР тест, нито с имунохроматографско изследване. При тях тестовете ще са само отрицателни.

За широкообхватно тестване на населението се обяви и друг член на Медицинският експертен съвет - проф. Радка Аргирова.

  • Тестовете за COVID: В България са доста по-скъпи от други страни в ЕС
  • Започва имунизацията за COVID-19 за есенно-зимния сезон
  • МЗ предлага: Заразените с COVID-19 да останат вкъщи 14 дни, а контактните – 10 дни
  • 442 са новите случаи на COVID-19 за денонощие у нас
  • Има или няма карантина за учениците при болен от COVID-19?
  • COVID-19 и ваксините: 14-дневната заболеваемост продължава да се покачва
  • Скок на заболелите от COVID-19 и грип у нас
  • Ръст на заразените с COVID-19: Над 3200 души се ваксинираха за последните три дни
  • Ваксинация срещу COVID-19: МЗ осигурява 1,3 милиона ваксини на Рfizer/Biontech
  • Без карантина за коронавирус: Здравните власти предлагат отпадането на задължителната изолация

Изберете магазин

Разгледай онлайн нашите промоционални брошури

Цените са валидни за периода на акцията или до изчерпване на наличностите. Всички цени са в лева с включен ДДС.
Advertisement