Любопитна изложба в Силистра разказва за първата българска пътешественичка. Люба Кутинчева е посетила десетки страни от Близкия и Далечния Изток в началото на миналия век.
Тя е родена във Велико Търново през 1910 г., но младостта й минава в Силистра. Работи активно против асимилацията на българите от румънските окупатори в Южна Добруджа и затова е изгонена от румънските власти.
Уникалните си пътувания в Близкия и Далечния Изток Кутинчева прави в продължение на едно десетилетие - от 1929 г. до 1938 г.
„Много малко неща се знаят за нейния живот и биография и тепърва архивният фонд, който се съхранява в централата на държавния архив в София, вероятно ще бъде обогатяван и колегите ще правят изследвания на нейния живот”, заяви Юлия Кюшелиева, началник на отдел „Държавен архив" в Силистра.
Уникално за началото на 20-ти век младата жена пътува с кораби, каруци, коне, камили, често и пеша.
Среща се с владетели, султани, крале и духовници и изучава нравите в десетки страни като Сирия, Палестина, Йордания, Египет, Саудитска Арабия, Иран, Индия. Кутинчева е първата българка, посетила Япония, Бирма, Индокитай, Суматра, Цейлон. Документира всичко.
„Това е един добър урок за младото поколение, за характера на фотографията, документално-хроникалния характер на фотографията - че фотоизкуството умее не само да запечатва миговете, но и да ги съхранява, така че да бъдат за поука на новото поколение”, коментира фотографът Илия Иванов.
Люба Кутинчева винаги е носила българския трикольор на шапката или дрехата си. Така и са й казвали по света - жената с трикольора.