ПП-ДБ отново внасят отново в Народното събрание правилата за избор на членове в новото ръководство на КПКОНПИ, защото от месеци срещу всички кадри на ПП-ДБ се води „поголовна война“. Това заяви лена Бориславова на брифинг в парламента.

„На първо място ние искаме да осигурим работещ орган в интерес на всички български граждани, който да разследва корупцията по високите етажи на властта и злоупотребите с парите на българските граждани. На второ място това са правила, които са необходими за да се отпуши възможността за получаването на финансиране по ПВУ“, заяви Лена Бориславова.

Тя припомни, че същите тези правила са били внесени в предишното Народно събрание, но са били блокирани от комисията, оглавявана от Рая Назарян.

Изберете магазин

Разгледай онлайн нашите промоционални брошури

Цените са валидни за периода на акцията или до изчерпване на наличностите. Всички цени са в лева с включен ДДС.
Advertisement

„Правилата дават гаранция, че ще бъдат избрани максимално политически независими членове на този орган. Тези правила са съгласувани с ЕК“, посочи още Бориславова.

Тя обърна внимание и на резултатите на старото ръководство. „Резултати липсват и това потвърждава, че този орган се ръководи от политически зависими лица и истински разследвания на корупцията по високи етажи на властта просто няма да има“, поясни тя.

Лена Бориславова е категорична, че комисията се използва като „политическа бухалка“ срещу опонентите на ГЕРБ и ДПС. Тя посочи също така, че „случаят с подуправителят на БНБ Андрей Гюров е точно такъв“.

„Правната аргументация в решението на комисията свидетелства за явна политическа атака. КПКОНПИ твърди, че Андрей Гюров е нарушил забраната да бъде неограничено отговорен съдружник, защото притежава 2% дял в дружество с ограничена отговорност. Всеки студент по право знае, че съдружниците в едно ООД са ограничено отговорни, т.е. няма как да е нарушена забраната да бъдеш сътрудник с неограничен отговорност“, поясни още тя.

Новото в предложените от ПП-ДБ правила е създаването на комисия по номинациите, която да класира кандидатите.

„Комисия по номинации ще прави преценка на професионалните и моралните качества на кандидатите. И тук идва голямото ни различие с колегите от ГЕРБ. Именно възможността комисията да прави оценка на кандидатите е онази практика, която премахва принципа на „котката в чувал“, квотите и парцелирането. Следващите пет дни ще видим дали желанието за антикорупционни реформи е действително и реално“, каза Надежда Йорданова.

Последва и отговор от страна на ГЕРБ. „Хайде първо да си изберем комисии в парламента, защото без да минат предложенията през комисиите не може да стане нищо. Така че първо да се съсредоточим върху мнозинството и начина на работа на парламента. А що се касае за БНБ – риск е да даваш партийни членове за шефове на неутрална институция“, заяви лидерът на партия Бойко Борисов.

Опозицията също коментира механизмите и сроковете за избор на парламентарни органи.

„Първо трябва да изберем комисии, но това ще стане след като приемем правилника на работа в парламента“, заяви Драгомир Стойнев от БСП.

Очаква се правилникът на Народното събрание да бъде гласуван другата седмица. На тази основа ще се гласуват и всички останали органи.