Продължават дебатите кой и как ще се поставя под домашна карантина и как да се избегне рискът за осигурителната система, ако се наложи да се изплащат прекалено много болнични.
Лекарите чакат инструкции от държавата кои точно хора ще подлежат на домашна карантина и при какви условия.
Според социалния министър Деница Сачева това трябва да се реши от гражданите и личните им лекари.
„Гражданите и личните лекари ще могат да преценят дали да излязат в болнични, или да си вземат отпуск, но според мен е невъзможно да има такова задължително решение“, коментира Сачева.
От парламентарната трибуна Бойко Борисов обърна внимание на това, че може хората в карантина да достигнат 200 000 души.
"НОИ ще се справи, но ще струва много пари. Видяхте в САЩ снощи считат, че 2,5 млрд. са им малко", каза премиерът.
Председателят на социалната комисия в Народното събрание Хасан Адемов предложи да се прецизират хората, които да бъдат под карантина.
Това трябва да стане през анкетните карти, които влизащите в България попълват на границата. Информацията от анкетните карти да се изпраща от районните здравни инспекции и оттам до личните лекари.
"Според мен този кръг на базата на информацията от анкетните карти чрез РЗИ да отидат до личните лекари и хората от райони със зараза, които са склонни към такъв тип инфекции, да бъдат с издаден болничен под карантина от личния лекар, а не всички", каза Адемов.
За 2020 г. в бюджета на НОИ има 1,2 млрд. лева за фонд „Общо заболяване и майчинство“. 480 млн. лева са за временна нетрудоспособност, от които трябва да се изплащат и обезщетенията при карантина.