От 11 ноември влиза в сила възможността за зелен сертификат за антитела. 

Стойности на антителата 10 пъти над нормата - или 150 единици по международните стандарти, дават ориентир, че сме преминали през заразата. 

Това обаче не е гаранция, че няма да се заразим отново, казва д-р Недялко Калъчев, който е собственик на лаборатория.

„Ако ме бяхте питала преди 8 месеца, щях да кажа, че това е високо количество антитела. За индийския вариант това е относително ниско, но все пак някакво количество. Логиката, която съветваме нашите пациенти, е, ако имат под 500 антитела - поставете си реимунизация“, заяви той.

В момента дневно в лабораторията му се тестват над 500 души. Очаква след въвеждането на зелен сертификат и за антитела напливът да се увеличи

„Съветваме пациентите да изчакат - нямаме готовност, трябва да се синхронизират със здравната информационна система. Нека изчакат поне до понеделник“, добави той.

Д-р Калъчев не изключва възможност и този сертификат да може да бъде фалшифициран. Смята обаче, че преминаването му през Националната здравно-информационна система дава някаква сигурност. Подобно е мнението и на проф. Ива Христова.

„При съвременните условия изследванията са автоматизирани и остава запис какви стойности са получили. При проверка може да се докаже колко са единиците“, заяви тя.

Проф. Христова също съветва преболедувалите да се имунизират, а не да разчитат на антителата си.

„Ако е минало повече от 6 месеца, особено ако са 8 - просто нека да се ваксинират. Няма смисъл да ги мерят“, добави тя.

Директорът на Центъра за заразни и паразитни болести подчерта, че за издаване на зелен сертификат ще могат да се използват само изследвания за антитела, направени след 11 ноември.

Изберете магазин

Разгледай онлайн нашите промоционални брошури

Цените са валидни за периода на акцията или до изчерпване на наличностите. Всички цени са в лева с включен ДДС.
Advertisement